Aktywnie spędzamy letni czas!
Siewierz, woj. śląskie

Aktywnie spędzamy letni czas!
Siewierz, woj. śląskie

Przygotowane przez Filię biblioteczną w Żelisławicach „Aktywne wakacje z Biblioteką” cieszyły się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych dzieci. Warsztaty z kampanią ZTU były okazją do spotkania ciekawych osób, poznania zasad udzielania pierwszej pomocy, ale także śpiewu, tańca, puszczania baniek mydlanych, rozwiązywania zagadek i quizów. Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo kampanii oraz książki sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Siewierzu.

W dniach od 3 do 19 lipca 2023 roku w Filii bibliotecznej w Żelisławicach miały miejsce letnie spotkania wakacyjne pod hasłem „Aktywne wakacje z Biblioteką”. Głównym celem tegorocznych spotkań było wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami, pozostawienie w domu nie tylko ciężkich plecaków szkolnych, ale także komputera. Warsztaty i spotkania odbywały się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł pod hasłem „Rosnę zdrowo!”

Cieszyły się one dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno tych młodszych, jak i tych nieco starszych. W zajęciach wzięło udział 14 dzieci a łączna frekwencja wyniosła 97 osób.

Gdzie indziej, jak nie w bibliotece, można się dobrze bawić podczas wakacji. Wśród atrakcji, które urozmaiciły dzieciom tegoroczne zajęcia znalazły się między innymi spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadali o swoich pasjach, gdzie niejednokrotnie stały się one ich zawodem.

Gościliśmy panią Agnieszka Buryan-Machura nauczycielkę języka włoskiego i miłośniczkę Włoch. Przeprowadziła ona z dziećmi lekcję, ucząc je piosenki pt. „Come ti chiami?” -czyli „Jak masz na imię?” oraz podstawowych zwrotów grzecznościowych. Przyniosła ze sobą walizkę pełną różności, w której znajdowały się przedmioty i rzeczy które kojarzą się z Włochami. Piosenka tak przypadła dzieciom do gustu, że codziennie ją puszczały i śpiewały.

W kolejnym dniu gościliśmy panią Annę Pastwa, która zaprezentowała nam swoją unikalną kolekcję biżuterii weneckej z Murano. Były to piękne, ręcznie robione wyroby z kolorowego szkła. Obejrzeliśmy filmik przedstawiający produkcję wyrobów szklanych.

Z kolei pan Piotr Garczyk, kapelmistrz i instruktor Orkiestry dętej OSP w Żelisławicach, opowiadał dzieciom o swojej pasji jaką jest muzyka i gra na różnych instrumentach. Uczestnicy mieli możliwość spróbowania gry na perkusji, werblu, klarnecie, trąbce oraz bębnie. Okazało się, że wiele dzieci ma ogromny talent do gry i mamy nadzieję, że może w przyszłości zasilą oni szeregi orkiestry.

Przedstawiciele OSP Żelisławice, druhowie: Przemysław Machura, Grzegorz Kijanka oraz Wiktoria Dobrowolska zaprezentowali dzieciom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zwrócili uwagę uczestnikom, by nieść ratunek każdemu, niezależnie od okoliczności, pamiętając jednak przy tym o swoim bezpieczeństwie.

W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł uczestnicy wykonali szereg prac plastycznych, utrwalając w nich zasady zdrowego stylu życia.

W trakcie wakacyjnych spotkań był czas zarówno na edukację, jak i na prace plastyczne, zabawę, śpiew, taniec z balonami, puszczanie baniek mydlanych, rysowanie kredą, rozwiązywanie zagadek, quizów kalambury oraz zabawy ruchowe.

Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy z logo „Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz książki sfinansowane z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Dziękujemy zaproszonym Gościom za zaangażowanie i pasjonujące zajęcia, a wszystkim uczestnikom za liczny udział w spotkaniach i zapraszamy do odwiedzania biblioteki!

Zapraszamy do galerii na stronie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Siewierzu


Źródło: MGBP Siewierz, Filia Biblioteczna w Żelisławicach

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: