Konkursy i stypendia

W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł odbywają się konkursy profilaktyczno-edukacyjne. Ich odbiorcami są uczniowie, nauczyciele oraz lokalna społeczność. Poniżej prezentujemy wybrane pozycje.

Konkurs plastyczno-literacki

Co roku w ramach kampanii organizowany jest indywidualny konkurs plastyczno-literacki dla uczniów. Zadanie konkursu jest dostosowane do hasła przewodniego kampanii. W ramach konkursów przyznaliśmy kilkadziesiąt tysięcy nagród rzeczowych (wyróżnienia) oraz kilkaset nagród głównych. Nagrody główne są wręczane na uroczystym Finale Kampanii, który od kilkunastu lat odbywa się w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

miniOLIPMIADY

Przez kilka lat funkcjonowania kampanii organizowaliśmy konkurs, w którym nagrodą była organizacja dużej, lokalnej imprezy sportowej – miniOLIPMIADY. Konkurs był przeznaczony dla gmin, szkół, klubów sportowych, miejskich i gminnych ośrodków sportu. Zadanie polegało na sporządzeniu kompleksowego wniosku uzasadniającego, dlaczego właśnie danej instytucji lub placówce należy pomóc w przeprowadzeniu miniOLIMPIADY. Jako organizatorzy konkursu zapewnialiśmy zwycięzcom dyplomy, puchary, medale oraz nagrody sportowe.

Multimedialne Centrum Edukacji

Przez kilka lat naszej działalności organizowaliśmy konkurs dla samorządów, w którym do wygrania było Multimedialne Centrum Edukacji – w pełni wyposażona pracownia komputerowa. Gmina ubiegająca się o pracownię musiała napisać projekt zagospodarowania Centrum na potrzeby programu profilaktyki alkoholowej. Multimedialne Centra Edukacji powstały w Gościszewie, Piwniczej-Zdroju, Repkach, Lubawie, Krasnymstawie, Rokietnicy, Człuchowie i Praszce.

Stypendia „Szukamy młodych mistrzów”

W ramach kampanii zorganizowaliśmy konkurs stypendialny dla najbardziej uzdolnionych uczniów. Co roku zmienialiśmy kryteria przyznawania nagrody, starając się docenić różnorodne talenty. Przyznawaliśmy stypendia za osiągnięcia sportowe, literackie, artystyczne, za zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej itp.

Konkurs zespołowy

Oprócz konkursów indywidualnych organizujemy konkursy zespołowe. Zależy nam na rozwoju wśród dzieci i młodzieży takich cech jak współpraca i współdziałanie. Musimy pamiętać, że są to cechy przydatne, do tego aby nasze społeczeństwo mogło się rozwijać i żyć w zgodzie, pomimo różnic występujących między ludźmi. Organizowaliśmy konkursy fotograficzne, na gazetkę szkolną, raport z wydarzenia, plakat profilaktyczny itp.

Zielona szkoła za mocne strony

W 2008 roku zaproponowaliśmy szkołom udział w konkursie na temat mocnych stron klasy lub grupy. Najlepszym zafundowaliśmy wyjazd na Zieloną Szkołę.

Konkursy dla nauczycieli

W 2008 roku zaproponowaliśmy pierwszy konkurs dla nauczycieli. Zadaniem konkursowym było sporządzenie scenariusza lekcji wychowawczej lub innego rodzaju zajęć, które podejmowały problem profilaktyki uzależnień. W ocenie pracy liczyła się fachowość przygotowanego materiału oraz jego walor dydaktyczny. 28 autorów najlepszych scenariuszy zaprosiliśmy na warsztaty metodyczne w Zakopanem. W 2009 roku jako temat konkursu zaproponowaliśmy stworzenie scenariusza spektaklu profilaktycznego.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: