Konkursy i stypendia

W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł odbywają się konkursy profilaktyczno-edukacyjne. Ich odbiorcami są uczniowie, nauczyciele oraz lokalna społeczność. Poniżej prezentujemy wybrane pozycje.

Konkurs plastyczno-literacki

Co roku w ramach kampanii organizowany jest indywidualny konkurs plastyczno-literacki dla uczniów. Zadanie konkursu jest dostosowane do hasła przewodniego kampanii. W ramach konkursów przyznaliśmy kilkadziesiąt tysięcy nagród rzeczowych (wyróżnienia) oraz kilkaset nagród głównych. Nagrody główne są wręczane na uroczystym Finale Kampanii, który od kilkunastu lat odbywa się w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

miniOLIPMIADY

Przez kilka lat funkcjonowania kampanii organizowaliśmy konkurs, w którym nagrodą była organizacja dużej, lokalnej imprezy sportowej – miniOLIPMIADY. Konkurs był przeznaczony dla gmin, szkół, klubów sportowych, miejskich i gminnych ośrodków sportu. Zadanie polegało na sporządzeniu kompleksowego wniosku uzasadniającego, dlaczego właśnie danej instytucji lub placówce należy pomóc w przeprowadzeniu miniOLIMPIADY. Jako organizatorzy konkursu zapewnialiśmy zwycięzcom dyplomy, puchary, medale oraz nagrody sportowe.

Multimedialne Centrum Edukacji

Przez kilka lat naszej działalności organizowaliśmy konkurs dla samorządów, w którym do wygrania było Multimedialne Centrum Edukacji – w pełni wyposażona pracownia komputerowa. Gmina ubiegająca się o pracownię musiała napisać projekt zagospodarowania Centrum na potrzeby programu profilaktyki alkoholowej. Multimedialne Centra Edukacji powstały w Gościszewie, Piwniczej-Zdroju, Repkach, Lubawie, Krasnymstawie, Rokietnicy, Człuchowie i Praszce.

Stypendia „Szukamy młodych mistrzów”

W ramach kampanii zorganizowaliśmy konkurs stypendialny dla najbardziej uzdolnionych uczniów. Co roku zmienialiśmy kryteria przyznawania nagrody, starając się docenić różnorodne talenty. Przyznawaliśmy stypendia za osiągnięcia sportowe, literackie, artystyczne, za zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej itp.

Konkurs zespołowy

Oprócz konkursów indywidualnych organizujemy konkursy zespołowe. Zależy nam na rozwoju wśród dzieci i młodzieży takich cech jak współpraca i współdziałanie. Musimy pamiętać, że są to cechy przydatne, do tego aby nasze społeczeństwo mogło się rozwijać i żyć w zgodzie, pomimo różnic występujących między ludźmi. Organizowaliśmy konkursy fotograficzne, na gazetkę szkolną, raport z wydarzenia, plakat profilaktyczny itp.

Zielona szkoła za mocne strony

W 2008 roku zaproponowaliśmy szkołom udział w konkursie na temat mocnych stron klasy lub grupy. Najlepszym zafundowaliśmy wyjazd na Zieloną Szkołę.

Konkursy dla nauczycieli

W 2008 roku zaproponowaliśmy pierwszy konkurs dla nauczycieli. Zadaniem konkursowym było sporządzenie scenariusza lekcji wychowawczej lub innego rodzaju zajęć, które podejmowały problem profilaktyki uzależnień. W ocenie pracy liczyła się fachowość przygotowanego materiału oraz jego walor dydaktyczny. 28 autorów najlepszych scenariuszy zaprosiliśmy na warsztaty metodyczne w Zakopanem. W 2009 roku jako temat konkursu zaproponowaliśmy stworzenie scenariusza spektaklu profilaktycznego.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: