Prezydent wręczyła nagrody ZTU!
Piekary Śląskie, woj. śląskie

Prezydent wręczyła nagrody ZTU!
Piekary Śląskie, woj. śląskie

Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Kajdan wraz z kierownik Biura Zdrowia i Spraw Społecznych Moniką Rudy (koordynatorem ZTU), wręczyła nagrody ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. W kampanijnych konkursach „Rosnę zdrowo!” oraz „Mój pomysł na zdrowie” wyróżniono 22 uczniów z ośmiu szkół podstawowych w Piekarach Śląskich.

Celem kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł realizuje cele poprzez ścisłą współpracę z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku do naszych szkół trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw informacyjnych, dotyczących profilaktyki zachowań niepożądanych adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. Umożliwiają one przeprowadzenie warsztatów tematycznych w placówkach oświatowych oraz inicjują wiele lokalnych inicjatyw związanych z profilaktyką zachowań negatywnych.

Ważnym elementem tych działań są: konkursy dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych, szkolenia dla nauczycieli, konferencje dla specjalistów zajmujących się profilaktyką, badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży. Co roku kampanii towarzyszy inny motyw i hasło przewodnie. W 2023 roku w ramach ZTU zostały przygotowane 2 konkursy indywidualne oraz 1 konkurs zespołowy.

Rosnę zdrowo! – konkurs plastyczno-literacki

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie pracy, która kojarzy mu się z motywem przewodnim kampanii „Rosnę zdrowo!”. Interpretacja hasła należała od wyobraźni uczestnika. Praca miała pokazać co sprawia nam przyjemność, co jest dla nas ważne, jak widzimy swoją przyszłość czy jak dbamy o swoje zdrowie (praca plastyczna lub praca literacka). Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do przyjrzenia się swoim talentom, zastanowienia się nad swoimi zaletami, wzbudzenie kreatywności. Pokazanie, że każdy z nas jest w czymś dobry i może się tym pochwalić. Celem konkursu jest docenienie trudu uczniów i ich zaangażowanie w wykonanie pracy.

Mój pomysł na zdrowie! – konkurs na plakat profilaktyczny

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie plakatu profilaktycznego zachęcającego swoich rówieśników do dbania o swoje zdrowie/postawienie na zdrowy styl życia. Plakat mógł odnosić się do różnych rodzajów profilaktyki prozdrowotnej: zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że mają oni wpływ na miejsce, w którym żyją, na to, co ich otacza, jakich dokonują wyborów. Swoją wiedzą i doświadczeniem mogą pochwalić się z innymi i tym samym kształtować postawy swoich rówieśników. Tym sposobem mogą również współtworzyć profilaktykę!

W zdrowym ciele zdrowy duch – konkurs fotograficzny

Zadaniem grupy konkursowej było wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Cel konkursu to wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów.

Uczniowie naszego miasta zostali nagrodzeni w dwóch kampanijnych konkursach „Rosnę zdrowo!” oraz „Mój pomysł na zdrowie”. Wyróżniono 22 uczniów szkół podstawowych z ośmiu szkół, w tym 1 wyróżnienie specjalne (MSP 1 – 4 osoby; MSP 2 – 1 osoba; MSP 5 – 1 wyróżnienie specjalne; MSP 11 – 6 osób; MSP 15 – 2 osoby; ZSP 2 – 3 osoby; ZSP 3 – 1 osoba oraz ZSS – 4 osoby). Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników.

Relację nadesłała Monika Rudy, Kierownik Biura Zdrowia i Spraw Społecznych, Urząd Miasta Piekary Śląskie


Źródło: piekary.pl

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: