Lato z książką i profilaktyką!
Siewierz, woj. śląskie

Lato z książką i profilaktyką!
Siewierz, woj. śląskie

Filia biblioteczna w Żelisławicach po raz kolejny w okresie wakacji włączyła się w organizację zajęć w ramach kampanii ZTU. Uczestniczące w zajęciach dzieci spędziły czas poszerzając swoją wiedzę, doskonaląc umiejętności plastyczne, nie obyło się też bez głośnego czytania opowiadań. Dużą atrakcją były również wizyty ciekawych gości. Na spotkaniach bibliotecznych odbyło się także kilka pogadanek na temat używek, uzależnień i zasad bezpiecznego wypoczynku.

Zajęcia w bibliotece przeznaczone były dla dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 12 lat i odbywały się w pierwszym tygodniu sierpnia. W pięciu spotkaniach uczestniczyło 20 dzieci, a łączna frekwencja wyniosła 81 odwiedzin. Dzieci miały okazję twórczo spędzić czas, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności plastyczne, a przy tym dobrze się bawić. W bibliotece książka zajmuje bardzo ważne miejsce, dlatego też nie obyło się bez głośnego czytania opowiadań z książki „Śladami zwierząt” M. Duval. Poznaliśmy przygody niedźwiadka Buraska, liska Chytruska, jelonka Rogasia oraz zajączka Tuptusia.

Główną atrakcją tegorocznych zajęć były spotkania z ciekawymi ludźmi. W filii gościł Piotr Garczyk, który z wykształcenia jest muzykiem oraz pełni funkcję kapelmistrza orkiestry dętej OSP Żelisławice. Muzyk opowiadał o swojej pasji, początkach i planach na przyszłość. Mieliśmy okazję poznać wygląd i brzmienie klarnetu, saksofonu, trąbki, puzonu i altu. Dzieci miały możliwość spróbowania gry na perkusji, werblu oraz bębnie. Kolejnym gościem był przedstawiciel Nadleśnictwa Siewierz Leszek Hoszowski, który z pasją opowiadał o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy oraz przeprowadził pogadankę na temat grzybów. Dowiedzieliśmy się, które grzyby można zbierać a które nie, czy grzyby trujące dla ludzi są niebezpieczne również dla zwierząt oraz jak prawidłowo zachowywać się w lesie. Natomiast w piątkowy poranek przypomnieliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, które fachowo zaprezentowali nam przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelisławicach – druhowie Przemysław Machura oraz Oliwier Kowalczyk. Strażacy opowiadali również o przeprowadzonych akcjach strażackich, pokazali ubiór oraz sprzęt jakim dysponują w służbie. Dzieci miały możliwość przebywać w wozie strażackim. Jednak największą atrakcją było lanie wody z węży strażackich.

Stałym punktem spotkań były gry i zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczne, na których uczestnicy poznawali różne techniki. Powstały piękne prace przedstawiające zwierzęta tj. biedronki, bociany, sowy, kolorowe ptaszki, stonogi oraz wykonane z balonów pieski. Zajęcia miały na celu pokazanie dzieciom jak najwięcej możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego od uzależnień, dlatego we wszystkie spotkania zostały wplecione elementy profilaktyki alkoholowej. Odbyło się kilka pogadanek na temat używek, uzależnień, bezpiecznym zachowaniu w górach, lesie i nad wodą. Dziękujemy wszystkim gościom za bardzo ciekawe spotkania i mnóstwo kreatywnych sposobów na nudę. Dzięki przychylności sołtys Żelisławic w czasie zajęć mogliśmy korzystać z pomieszczenia Rady sołeckiej, za co również dziękujemy.

Wszystko, co dobre szybko się kończy, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom wakacji w bibliotece nie będzie brakowało. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Mimo, że już zajęcia się skończyły, to biblioteka w Żelisławicach jest nadal otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić!

Galerię powstałą na wakacyjnych spotkaniach prezentuje strona Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu


Źródło: MGBP w Siewierzu

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Konkursy ZTU 2023 – wyrażenia zgody
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 organizujemy 3 konkursy dla uczniów. Poniżej publikujemy wzory dokumentów – wyrażenia zgody na…

  Czytaj dalej

 • Konkursy ZTU 2023 – regulaminy
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 organizowane są trzy konkursy. Przeczytaj także Konkursy ZTU 2023 – wyrażenia zgody Konkursy…

  Czytaj dalej

 • Konkursy ZTU 2023
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł corocznie organizujemy konkursy profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów. W 2023 roku przygotowaliśmy 2 konkursy indywidualne oraz…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: