Trzeźwy Umysł porusza ważne kwestie
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Trzeźwy Umysł porusza ważne kwestie
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Trzeźwy Umysł porusza ważne kwestie! Promowaniu wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień, zdrowego odżywiania i budowania prawidłowych relacji służył zorganizowany w SP nr 1 w Siemianowicach Śląskich Tydzień Profilaktyki. Podsumowaniem tej inicjatywy oraz kampanii ZTU był happening zorganizowany podczas festynu szkolnego, na którym materiały ZTU zachęcały rodziców do aktywnego spędzania wolnego czasu wspólnie z dziećmi.

W roku szkolnym 2015/2016, po raz kolejny, Szkoła Podstawowa nr 1 w Siemianowicach Śląskich była uczestnikiem ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Hasłem przewodnim tegorocznej kampanii była „Dobra opieka – udany start w dorosłość”

W ramach realizacji założeń tegorocznej edycji w naszej szkole, jej koordynatorka, przygotowała i zorganizowała akcję informującą uczniów i rodziców, a także przedstawicieli środowiska lokalnego o założeniach projektu. W tym celu przygotowała szkolną gazetkę informacyjną z wykorzystaniem materiałów (plakatów, ulotek profilaktycznych). Koordynatorka Kampanii zapoznała nauczycieli i uczniów wszystkich klas z założeniami projektu i z regulaminem konkursu „Pod dobrą opieką” i zachęcała do udziału w akcji.

W dniach od 6.06. do 11.06.2016 roku zorganizowano w szkole Tydzień Profilaktyki, w czasie którego wychowawcy i pedagodzy szkolni prowadzili na zajęciach wychowawczych pogadanki na temat profilaktyki uzależnień, oraz problematyki umiejętności zapewnienia właściwej opieki, opieki zgodnej z poziomem rozwojowym dziecka, a także z jego aktualnymi potrzebami.

W czasie zajęć pedagodzy i wychowawcy klas zwracali uczniom szczególną uwagę na skutki zachowań ryzykownych i przedstawiali możliwości dokonywania racjonalnych wyborów, przekazywali informacje na temat zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia, właściwego gospodarowania czasem wolnym. Podejmowano również tematykę związaną z budowaniem prawidłowych relacji rodzinnych i koleżeńskich, które mają wpływ na opiekę i bezpieczeństwo.

W ramach realizacji programów profilaktycznych zaproszono uczniów klas V i VI do DK „Chemik” na przedstawienie profilaktyczne: „Na skróty” w wykonaniu uczniów z koła teatralnego, kierowanego przez nauczyciela języka polskiego Grażynę Strzelczyk. Nauczyciele plastyki i języka polskiego przeprowadzili w klasach konkurs plastyczno-literacki „Na czym polega dobra opieka?”.

Podsumowaniem Tygodnia Profilaktyki i Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” był happening zorganizowany podczas sobotniego festynu szkolnego. Rodzice uczniów zostali zapoznani z bogatymi materiałami informacyjnymi i ulotkami. Materiały mają zachęcić rodziców do aktywnego spędzania swojego wolnego czasu wspólnie z dziećmi, promowania zdrowego stylu życia wolnego od używek i nałogów. Staraliśmy się zachęć rodziców do większej uwagi nad tym, jak młodzi ludzie spędzają swój wolny czas, ze szczególnym uwzględnieniem właściwej opieki i kontroli rodzicielskiej.

Wszyscy nauczyciele zostali zaproszeni do udziału w internetowych kursach realizowanych w ramach Akademii Profesjonalnego Nauczyciela, których celem będzie podniesienie ich umiejętności i kompetencji wychowawczych w zakresie radzenia sobie z trudnymi zachowaniami uczniów.

Konkurs realizowany w szkole spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Do konkursu plastycznego zgłoszono 54 prace, a do konkursu literackiego – 12. Trzech uczniów klas VI zostało wyróżnionych i otrzymali dyplomy i nagrody książkowe..

Autor: Wanda Abłażewicz, szkolny koordynator ZTU

Materiał nadesłała Teresa Zawodniak, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie

PRZEMOC BOLI 2016/2017

NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! 2016/2017

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: