Uczniowie stanęli na wysokości zadania!
Chełmiec, woj. małopolskie

Uczniowie stanęli na wysokości zadania!
Chełmiec, woj. małopolskie

– Rok szkolny 2020/2021 to kolejny rok, który nie należał do łatwych, ale uczniowie Szkoły Podstawowej w Januszowej stanęli na wysokości zadania – podkreśla Łukasz Biernacki, koordynator ZTU. Działania kampanijne rozpoczęto od akcji Sprzątania Świata oraz „Zbiórki dla Burka”, w październiku ustanawiano rekord czytania na przerwie w akcji „Przerwa na czytanie”. Uczniowie z Januszowej wzięli również udział w akcji Mistrz Recyklingu i „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, a także warsztatach z robotyki i warsztatach teatralnych. W czerwcu, gdy wszystkie dzieci wróciły do nauki stacjonarnej, klasy integrowały się na wycieczkach.

Rozpoczęło się od akcji Sprzątania Świata, czyli sprzątania najbliższej okolicy szkoły. Nasi uczniowie zebrali kilka worków śmieci z pobliskiego lasu i posprzątali drogę do szkoły. Kolejną akcją, którą zainicjowali uczniowie wraz nauczycielami to Zbiórka dla Burka. Nasi uczniowie zbierali najpotrzebniejsze rzeczy w celu wsparcie pobliskiego schroniska dla zwierząt.

Przed przejściem na nauczanie zdalne klasie IV i V udało się wyjechać na wycieczkę „Odkrywamy Małopolskię” do najstarszej w Polsce kopalni w Bochni oraz pałacu Potockich w Nowym Wiśniczu. Uczniowie najpierw zwiedzili bocheńską kopalnię i muzeum, po których oprowadził ich przewodnik. Następnie udali się na pyszny obiad. Kolejny punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu Potockich w Nowym Wiśniczu oraz wirtualny spacer w przeszłość. Uczniowie zwiedzili m. in. lochy, fortyfikacje, zamki.

W październiku przystąpiliśmy również do akcji „Przerwa na czytanie”, w której biliśmy rekord w czytaniu na przerwie. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła czytelniczego przygotowali plakaty informacyjne zachęcające do wzięcia udziału we wspólnym biciu rekordu w czytaniu na przerwie. W ustalonym dniu uczniowie naszej szkoły podstawowej oraz nauczyciele zabrali ze sobą swoje ulubione książki oraz lektury szkolne i spędzili przerwy międzylekcyjne na ich czytaniu w ciszy. Większość klas szkoły podstawowej zdecydowała się wziąć aktywny udział w akcji, ale najwyższą frekwencją czytających na przerwie uczniów wykazała się klasa 7.

Jako zachowujący trzeźwy umysł nasi uczniowie wzięli udział w akcji Mistrz Recyklingu i „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, gdzie zwróciliśmy uwagę na konieczność segregowania śmieci i utylizację elektrośmieci. Tradycyjnie wzięliśmy również udział w kampanii No promil no problem, lecz z powodów pandemii nie udało się zorganizować marszu trzeźwości. Nasi uczniowie w ramach kampanii wzięli udział w konkursie plastycznym, w którym Amelia i Karolina Kania zostały wyróżnione, a Bartłomiej Sikora został laureatem.

W tym roku szkolnym postawiliśmy na kaligrafię. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursach kaligraficznych, w których pokonywali kolejne szczeble. Trzeba zaznaczyć ze w finale ogólnopolskim uczennica IV klasy Weronika Michalska została wyróżniona. W klasach I-III przeprowadzono warsztaty z robotyki, na których uczniowie poznali elementy programowania oraz warsztaty teatralne, których tematem było radzenie sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. Nasi uczniowie mieli szansę stanąć przed kamerą odgrywając krótkie scenki dotyczące hipotetycznych sytuacji w szkole. Zagrali scenki szantażu, nagrywania telefonem, wyłudzenia pieniędzy. Musieli również stanąć w obronie kolegi itp. Dowiedzieli się jak w prawidłowy sposób reagować na powyższe zdarzenia.

Dzień Dziecka i Sportu w tym roku udało zrealizować się w tradycyjny sposób. Nasi uczniowie wzięli udział w konkurencjach sportowych sprawdzających sprawność fizyczną po czasie spędzonym przy komputerze. Najmłodsi uczniowie w tym dniu spędziły czas na wspólnej zabawie. Była krótka dyskoteka i zabawy integracyjne. Na zakończenie dzieci bawiły się na świeżym powietrzu malując farbą na folii stretchowej rozwiniętej wokół drzew oraz bawiąc się swobodnie na placu zabaw. Dzięki funduszom przeznaczonym przez Gminę Chełmiec na potrzeby kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, uczniowie którzy uzyskali najlepsze wyniki, zostali nagrodzeni drobnymi sportowymi upominkami. Szkoła wzięła również udział w akcji „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz „Otwórz się na pomoc”, w których zwrócono uwagę na pomoc dzieciom i młodzieży i ich rodzicom w walce z uzależnieniem od internetu.

W czerwcu w końcu wszystkie dzieci wróciły do nauki stacjonarnej i mogliśmy działać na pełnych obrotach. Jako pierwsze odbyło się przekładane Ślubowanie klasy I. To był dzień pełen wrażeń i emocji. W uroczystości brał udział Samorząd Uczniowski Uczniowie pięknie przygotowali się do uroczystości, która została nagrana dla rodziców. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali: być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię klasy i szkoły. Uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosną. Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Zanim jednak nasi pierwszacy zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej, musieli przedstawić to, czego się już w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i niezwykle przejęci zaprezentowali wiele piosenek (również patriotycznych), wykazali się znajomością zasad przy przechodzeniu przez jezdnię oraz obowiązujących w szkole. Dzięki nim bowiem, będzie się nam wszystkim w zgodzie żyło. Wyrecytowali też kilka wierszy, w których mogli popisać się znajomością liter i cyfr. Wszyscy doskonale zdali “egzamin pierwszoklasisty”.

Pan Dyrektor pogratulował naszym najmłodszym uczniom wspaniałych umiejętności i występu. Wręczył każdemu dziecku dyplom pasowania na ucznia oraz pamiątkową książkę “Pierwsze abecadło”. Od delegacji rodziców dzieci otrzymały zwyczajową tytę pełną słodkości.

Kolejne dni to integrowanie oddziałów klasowych na wycieczkach. Klasa III wraz z wychowawcą, rodzicami i księdzem udała się na wycieczkę po komunii świętej do Grybowa do „Starej baśni”, w którym poznali średniowieczne zwyczaje, zwiedzili bazylikę i zorganizowali ognisko integracyjne. Klasa VII udała się na wycieczkę do Biecza, Jasła – gdzie zwiedzili Muzeum Lizaka, odbyli warsztaty z produkcji słodyczy – każdy uczeń zrobił własnego lizaka oraz udali się do Karpackiej Troi.

Klasa I udała się do mini zoo. Na miejscu poznali egzotycznych mieszkańców m.in. kangury, jeżozwierze, alpaki, sowy, osiołki, króliki, kucyki, daniele, bażanty, pawia, papugi oraz zabawnego strusia – Zosię. Karmili zwierzątka, dowiedzieli się z jakich stron świata przybyły i co lubią jeść. Był również czas na kiełbaskę z grilla, przejażdżkę na kucyku, a także zabawę na świeżym powietrzu. Dzieci były zachwycone! Zdradzimy Wam mały sekret – alpaki mają trzy żołądki i plują z dużej odległości (pierwszaki przekonały się o tym na własnej skórze). Klasa VIII była na 3-dniowej wycieczce integracyjnej w przepięknym otoczeniu Magury Małastowskiej w agroturystyce „Zielone wzgórze” w Małastowie. Był czas na wspomnienia, podsumowania, rozmowy o przyszłości.


Autor: Łukasz Biernacki, szkolny koordynator ZTU

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród konkursowych
  Informujemy, że od 18 października rozpoczynamy wysyłkę nagród, które przyznaliśmy w naszych kampanijnych konkursach. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac –…

  Czytaj dalej

 • Diagnoza ZTU – komunikat filmowy
  1 września 2021 w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, rozpoczęła się ewaluacja badania internetowego Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów 2020. Jest…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2021 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „W poszukiwaniu szczęścia”. W ramach kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami on-line oraz platformę ankietową.

Oferta ZTU 2021


Diagnoza


Materiały on-line


Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: