ZTU pomaga rodzicom!
Bartoszyce (gmina), woj. warmińsko-mazurskie

ZTU pomaga rodzicom!
Bartoszyce (gmina), woj. warmińsko-mazurskie

ZTU pomaga rodzicom! Zaproszeni przez dyrektor Gimnazjum w Kinkajmach przedstawiciele PSSE oraz Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach w ramach kampanijnego spotkania opowiedzieli rodzicom o zagrożeniach, na które najczęściej obecnie narażona jest młodzież.

– Zwrócono uwagę m.in. na problem zażywania narkotyków, dopalaczy, a także na konieczność racjonalnego odżywiania się – podkreśla Sylwia Kondraciuk, koordynatorka ZTU.

W Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach rodzice uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno-profilaktycznym na temat zapobiegania ryzykownym zachowaniom podejmowanym przez dzieci i młodzież (narkotyki, dopalacze, leki, alkohol). Celem spotkania było zwiększenie świadomości rodziców na temat współczesnych zagrożeń czyhających na młody organizm.

Swoją wiedzę i doświadczenie przekazali rodzicom zaproszeni przez panią Dyrektor przedstawiciele PSSE oraz Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Ważnym tematem podnoszonym w czasie prelekcji były zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków i dopalaczy oraz odpowiedzialności za czyny karalne popełniane przez nieletnich. Omówione zostały podstawowe akty prawne regulujące sprawy nieletnich, którzy dopuścili się czynów zabronionych, jak i tych, którzy nie weszli jeszcze w konflikt z prawem.

Dostarczono rodzicom podstawowej wiedzy o tym, jak rozpoznać czy dziecko bierze narkotyki, jakie są czynniki chroniące i czynniki zagrażające w kontakcie z substancjami zmieniającymi świadomość. Wskazano na kluczową rolę więzi i kontaktu z własnym dzieckiem jako ważny czynnik chroniący zdrowie i rozwój dziecka.

Kolejnym punktem spotkania było uświadomienie rodzicom roli racjonalnego żywienia w czasie wzrostu dziecka i jego wpływu na prawidłowy rozwój. Pani promotor zdrowia poruszyła problem zaburzeń odżywiania. Wskazała na trudności związane z okresem dorastania takie jak nie spożywanie śniadań czy odchudzanie. Szczególną uwagę zwróciła na bulimię i anoreksję. Rodzice uzyskali informacje niezbędne do jak najwcześniejszego rozpoznania problemu, do dostrzeżenia pierwszych pojawiających się niepokojących sygnałów ostrzegawczych, do pomocy dziecku w kontrolowaniu własnych nawyków.

Na podstawie ilustracji omówiona została piramida żywności, czyli to, co powinno się znaleźć w diecie każdego dziecka czy osoby dorosłej, jakie produkty powinniśmy jeść najczęściej, a jakich powinno być jak najmniej oraz które są niezdrowe.

Po spotkaniu rodzice mogli zaopatrzyć się w ulotki o tematyce związanej z różnymi zagrożeniami, które czyhają na młodzież (narkotyki, dopalacze, papierosy, alkohol, leki). Mamy nadzieję, że prelekcja w jakimś stopniu pobudziła świadomość społeczną i zainicjuje działania, które przyczynią się do tego, by zapobiegać zachowaniom ryzykownym.

Autorka: Sylwia Kondraciuk, koordynatorka ZTU

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015

Odpowiedzialny Kierowca 2015

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: