Z tą kampanią skuteczniej przeciwdziałamy!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

Z tą kampanią skuteczniej przeciwdziałamy!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

Z tą kampanią skuteczniej przeciwdziałamy! Profilaktyka antynikotynowa, antyalkoholowa i antynarkotykowa oraz walka z dopalaczami były najintensywniej realizowanymi celami ZTU w ZS nr 5 w Bełku. – Prowadziliśmy konwersatoria przybliżające fizyczne, psychiczne i społeczne skutki stosowania używek. Uczniowie brali udział w programach „Nie pal przy mnie, proszę”, „Palenie jest słabe” i „Znajdź właściwe rozwiązanie” – relacjonuje koordynator Iwona Bartniczek.

Zespół Szkół nr 5 w Bełku znów aktywnie włączył się w realizację zadań w ramach Kampanii ZTU. W maju we wszystkich klasach zostały przeprowadzone konwersatoria na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić?. Było to działanie integralne z realizacją konkursu „ Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” . Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani ze skutkami stosowania używek- fizycznymi, psychicznymi i społecznymi. Poznali sposoby asertywnego bronienia się przed nimi. Proponowali alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, bez papierosa, alkoholu czy dopalacza. Uczniowie wykonali prace plastyczne promujące zdrowy styl życia.

Ponadto szkoła od października bardzo intensywnie realizowała działania związane z profilaktyką antynikotynową, antyalkoholową i antynarkotykową, w tym walki z dopalaczami. Uczniowie przystąpili także do programów „Nie pal przy mnie proszę”- klasy I-III szkoły podstawowej, „Palenie jest słabe”- kl. I-III G7, „Znajdź właściwe rozwiązanie”,- kl. VI i II G7- wszystkie klasy brały udział w apelu podsumowującym tegoroczną edycję.

Koordynatorem szkolnym programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III „Nie pal przy mnie proszę” była Michalina Gajewska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, a realizatorami Katarzyna Bober i Aleksandra Bukowska-Zgoll, nauczycielki klas III. Cele programu to zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży i nauka postępowania w sytuacjach wymuszonego biernego palenia.

Efekty osiągnięte podczas realizacji programu w placówce:

– Poprzez udział w programie dzieci poszerzyły swoje wiadomości na temat zdrowia.

– Dzieci zrozumiały, że ponoszą odpowiedzialność za własne zdrowie.

– Zostały uświadomione, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.

– Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

– Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie palą.

Aktywnie włączono się też w realizację kampanii „ Palenie jest słabe”. Patryk Górecki uczeń klasy III gimnazjum oraz pani Izabela Lipp-Zgryźniak 18 października wzięli udział w spotkaniu edukacyjno-profilaktycznym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i zostali szkolnymi ambasadorami tej ogólnopolskiej akcji.

Nasi gimnazjaliści bardzo zaangażowali się w kampanię antynikotynową. Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu 21.11.2013r. liderzy szkolnej kampanii przygotowali apel dla wszystkich uczniów gimnazjum. Grupa uczniów z klasy IIIa nakręciła również film, mający na celu promowanie zdrowego trybu życia. Film został wysoko oceniony przez internautów i dotarł do finału ogólnopolskiego konkursu.

Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu uczniowie klas 6 przygotowywali ulotki antynikotynowe, zwracające uwagę głównie na szkodliwe substancje zawarte w papierosach, rolę uzależniającą nikotyny i skutki zdrowotne wywoływane przez tytoń. Uczniowie klasy 6 i II klas gimnazjum zostali objęci programem „Znajdź właściwe rozwiązanie”, który trwał od XI 2013r. do V 2014r. Organizatorami programu byli Główny Inspektorat Sanitarny i Państwowa Inspekcja Sanitarna. Cel programu to zapobieganie palenia tytoniu wśród młodzieży szkolnej.

Autor: Iwona Bartniczek – szkolny koordynator kampanii ZTU

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: