Wszyscy chcemy realizować cele ZTU!
Kochanowice, woj. śląskie

Wszyscy chcemy realizować cele ZTU!
Kochanowice, woj. śląskie

Wszyscy chcemy realizować cele ZTU! Szereg profilaktycznych przedsięwzięć podjętych przez Zespół Szkół w Lubecku udowodnił, że ZTU jest traktowana w gminie jako kluczowe zadanie nie tylko dla placówki edukacyjnej, ale i dla całej społeczności. Najlepszym tego przykładem była społeczna debata „Moje dziecko nie bierze….”. – Zaangażowali się w nią dyrektorzy szkół, nauczyciele, przedstawiciele samorządów, instytucji pomocowych i reprezentanci policji – mówi pedagog Mariola Strzoda.

Dnia 10 marca br. odbyły się w naszej szkole zajęcia dla młodzieży klas III Gimnazjum poświęcone profilaktyce HIV i AIDS oraz innych infekcjach przenoszonych drogą płciową. Zaproszony gość – p. Joanna Grajcar z lublinieckiego Sanepidu tłumaczyła, jak można się zarazić i w jaki sposób można uniknąć zakażenia. Nasi uczniowie znaleźli odpowiedź na pytania zadawane w trakcie warsztatów. Zajęcia odbyły się zgodnie z harmonogramem Szkolnego Programu Profilaktyki i trwającej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Dnia 25.03 2014 r. odbył się „V Wiosenny Turniej Warcab” organizowany przez Bibliotekę Publiczną filia w Lubecku i świetlicę szkolną przy Zespole Szkół w Lubecku. W turnieju wzięło udział 41 uczniów, rozegrano po 9 rund w dwóch kategoriach wiekowych. Zwycięscy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali Uczestnicy poczęstowani zostali słodyczami. Organizatorami „V Turnieju Warcabowego” byli Gabriela Rurańska i Przemysław Sadziak.

3 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w Szachowych Mistrzostwach Powiatu Lublinieckiego. W kategorii Gimnazjum drużyna chłopców odniosła ogromny sukces zajmując pierwsze miejsce spośród 6 startujących drużyn. Na pochwałę zasługuje również postawa drużyny chłopców Szkoły Podstawowej, którzy wywalczyli drugie miejsce. Gimnazjum reprezentował uczeń klasy II B – Martin Kryś oraz uczeń klasy III A Miłosz Poradowski, Natomiast drużynę Szkoły Podstawowej tworzyli uczniowie IV klasy- Maciej Kaczmarczyk oraz Kacper Dziuk. Obie drużyny wywalczyły sobie awans do zawodów rejonowych, które odbędą się w Tarnowskich Górach.

W dniach 18-19.03.2014r. uczniowie Zespołu Szkół w Lubecku wzięli udział w Zawodach Rejonowych w Szachach, które odbyły się w Tarnowskich Górach. W kategorii Gimnazjum drużyna chłopców zajęła IV miejsce. Natomiast ogromny sukces odnieśli uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy wywalczyli awans do finału wojewódzkiego, zajmując pierwsze miejsce. Gimnazjum reprezentowali uczniowie klasy II B – Martin Kryś oraz III A – Miłosz Poradowski. Natomiast drużynę Szkoły Podstawowej tworzyli uczniowie IV klasy – Maciej Kaczmarczyk oraz Kacper Dziuk.

Dnia 8 maja w naszej szkole gościł Teatr Prowincja z Mikołowa z przedstawieniem dla klasy VI Szkoły Podstawowej oraz klas gimnazjalnych pt. „Uczyń mnie drzewem”. Fabuła spektaklu opowiadała o młodym człowieku wkraczającym w dorosłe życie. Przedstawienie było pełne symboliki i alegorycznych scen, walki dobra ze złem. Warto zwrócić uwagę, że losy bohatera, oprawa muzyczna oraz teksty piosenek tworzyły poruszającą atmosferę skłaniającą odbiorcę do refleksji nad swoim postępowaniem i życiem. Mamy nadzieję, że przesłanie moralitetu dało dużo do myślenia naszym uczniom. A już za parę lat wyrosną z nich piękne drzewa o silnych korzeniach, którym niestraszne będą niespodziewane burze i silny wiatr…Przesłanie widowiska nawiązywało do celów Kampanii ZTU, by szukać w sobie pasji i zajęć, które będą nas rozwijać.

29 maja o godz. 9.45 w sali kina Miejskiego Domu Kultury odbyła się Społeczna Debata „Moje dziecko nie bierze….” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Lublińcu, Zakład Karny i Publiczną Poradnię Pedagogiczno – Psychologiczną w Lublińcu. Podczas spotkania poruszona została tematyka uzależnień od narkotyków wśród młodzieży oraz wskazane negatywne skutki zażywania środków odurzających.

Celem zorganizowanej debaty pod hasłem „ Moje dziecko nie bierze” było uświadomienie zebranym, jak wiele niebezpieczeństw niosą ze sobą narkotyki. Spotkanie to pozwoliło jednocześnie na wymianę informacji między policją, instytucjami zajmującymi się leczeniem uzależnień i młodzieżą, która zagrożona jest szczególnym ryzykiem uwikłania się w nałogi. Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, instytucji pomocowych, reprezentanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, dyrektorzy i nauczyciele szkół gimnazjalnych i średnich z terenu powiatu oraz mieszkańcy.

W pierwszej części debaty głos zabrał przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji, który omówił kwestie związane z odpowiedzialnością prawną młodzieży. Następnie psycholog z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej przedstawiła trudności z jakimi spotykają się rodzice oraz młodzież w okresie dojrzewania, a dyrektor placówki zaprezentowała wyniki badań przeprowadzonych w kilku szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie miasta i powiatu.

W dalszej części spotkania głos zabrał Komendant Powiatowy Policji, który omówił działania jakie policjanci podejmują na rzecz walki ze zjawiskiem narkomani oraz przedstawił problemy na jakie w codziennej służbie napotykają funkcjonariusze zajmujący się tą problematyką. Po wystąpieniu szefa mundurowych głos zabrał konsultant ds. narkomanii, który w oparciu o prezentację multimedialną przedstawił jak ważną rolę w życiu młodego człowieka odgrywają dorośli.

Następnie spotkania kierownik działu terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Lublińcu omówiła sytuację kobiet, które przegrały walkę z nałogiem i obecnie odbywają karę za popełnione przestępstwa. Na zakończenie uczestnicy debaty mogli wysłuchać swoistego świadectwa dwóch osadzonych. Komendant podziękował uczestnikom za przybycie i zapewnił, że wszystkie zgłaszane sugestie, problemy i tematy zostaną dokładnie przeanalizowane i w miarę możliwości wdrożone do zadań realizowanych przez policjantów. Złożone wnioski nie związane bezpośrednio z pracą Policji zostaną natomiast przekazane odpowiednim służbom i instytucjom. Organizatorzy debaty mają nadzieję, że przedstawione sugestie i rozwiązania pozwolą w przyszłości podejmować wspólne działania na rzecz zapobiegania i zwalczania zjawiska narkomanii wśród dzieci i młodzieży.

Autor: Mariola Strzoda

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: