Szkoły chętnie angażują się w ZTU
Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

Szkoły chętnie angażują się w ZTU
Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

Gmina miejska Dzierżoniów od wielu już lat uczestniczy w Zachowaj Trzeźwy Umysł. W tegoroczne działania profilaktyczne zaangażowały się szkoły podstawowe (nr 3, 5, 6, 9) Gimnazjum nr 1, Zespół Gimnazjów nr 3 oraz Zespół Szkół Sióstr Salezjanek.

W SP nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej w realizacji kampanii udział wzięła klasa IV i VI. Dzieci zapoznały się z celami kampanii i rozwiązywały ulotkę konkursową o tematyce sportowej „Żabka czy motylek?. Podczas lekcji wychowawczych rozpropagowano wśród uczniów ulotki „Jestem asertywny, jestem asertywna, umiem powiedzieć NIE. Rozdano także ulotki profilaktyczno-konkursowe „To ja, przy pomocy których uczniowie wykonali prace literackie i plastyczne. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami za aktywny udział w realizacji kampanii oraz otrzymali pamiątkowe czapeczki z hasłem ZTU.

W SP nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte uczniowie, wychowawcy, nauczyciele, rodzice zostali zapoznani z celami i założeniami kampanii poprzez prowadzone pogadanki. Propagując akcję ZTU, zwrócono szczególną uwagę na możliwość udziału w konkursach. Wykorzystując ulotki, przeprowadzono lekcje wychowawcze: w klasach IV („Jestem asertywny – umiem powiedzieć Nie!, w klasach V („Moje pragnienia i marzenia). We współpracy z wychowawcą klasy VI a zorganizowano marsz profilaktyczny. Podczas przemarszu wygłaszano zarówno profilaktyczne hasła inspirowane treścią zawartą w ulotkach, jak i te przygotowane samodzielnie przez uczniów. Rodzicom przekazano ulotki informacyjne, a w szkole wywieszono plakaty.

Podczas spotkań z wychowawcami w SP nr 6 im. Wandy Chotomskiej wszyscy uczniowie zostali zapoznani z głównymi celami kampanii, którymi są zwiększenie zaradności dzieci i młodzieży, rozwinięcie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, a przede wszystkim wspieranie wiary uczniów w możliwości realizacji celów życiowych.W Szkole Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w ramach obchodów Dnia bez Papierosa i Dnia bez Alkoholu przeprowadzono zajęcia profilaktyczne w klasach IV i VI. Wykorzystano ulotki „Jestem asertywny, jestem asertywna. Uczniowie uczestniczyli w projekcji filmów edukacyjno-profilaktycznych „Alkohol i narkotyki – pomyśl, zanim będzie za późno i „Nikotyna legalny narkotyk. W klasach i na korytarzach przygotowano gazetki propagujące zdrowy styl życia. W szkole przeprowadzono konkurs na plakat profilaktyczny, zwycięzcy otrzymali dyplomy, a plakaty zostały wywieszone na korytarzach szkoły. 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w ramach kampanii odbył się „Konkurs talentów, podczas którego uczniowie prezentowali swoje umiejętności i uzdolnienia.

W Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów przygotowano szereg spotkań z uczniami na temat „Jestem asertywny, jestem asertywna, „Myślisz, decydujesz, odmawiasz. Do udziału w kampanii zaangażowano również rodziców, którzy uczestniczyli w zajęciach, jak wspierać dziecko i podnosić jego samoocenę. Wspólnie ze Strażą Miejską przeprowadzono z uczniami wszystkich klas spotkania dotyczące bezpiecznych wakacji.

W Zespole Gimnazjów nr 3 im. Stanisława Konarskiego uczniowie na lekcjach wychowawczych odpowiadali na konkursowe pytania dotyczące pływania. Plakaty profilaktyczne „Wierzę w siebie – odrzucam nałogi rozwieszono w szkolnym kąciku pomocy pedagogiczno-psychologicznej oraz w gabinecie psychologa. Ulotka profilaktyczna: „Kim jestem, co mogę? zostanie wykorzystana na zajęciach profilaktycznych dotyczących asertywności i dokonywania świadomych, mądrych wyborów. Zajęcia te są ujęte w planie profilaktycznym szkoły na rok 2012/2013. Również ulotka profilaktyczna „Jestem asertywny będzie wykorzystana na warsztatach psychoedukacyjnych dla wybranych uczniów.

W Zespole Szkół Sióstr Salezjanek w ramach kampanii ZTU w klasie IV i V pedagog szkolny przeprowadził zajęcia na temat asertywnych zachowań oraz poznawania siebie. Rozdano dzieciom ulotki profilaktyczne „Moje pragnienia oraz „Jestem asertywny. W klasie III odbyły się zajęcia na podstawie ulotki sportowo-konkursowej „Żabka czy motylek?. Dzieci prezentowały własne umiejętności sportowe, szukały informacji na temat patrona kampanii Konrada Czerniaka i wzięły udział w konkursie. Uczniowie klas IV i V wzięli udział w konkursie „Ruszajmy się oraz „To ja. Na korytarzach szkolnych rozwieszono plakaty profilaktyczne „Zdrowy rozsądek daje radę. W klasach gimnazjalnych na godzinach wychowawczych pedagog szkolny przeprowadził zajęcia na temat asertywności. Na korytarzach szkolnych zawisły plakaty profilaktyczne „Wierzę w siebie – odrzucam nałogi oraz plakat „Szukamy młodych mistrzów – ponadprzeciętni.

Relację sporządziła Małgorzata Miedziak, koordynatorka kampanii. Tekst przesłała Marzenna Lasota-Darowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej w Dzierżoniowie.

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: