Mamy nadzieję na dalszą współpracę z ZTU!
Bielsko-Biała, woj. śląskie

Mamy nadzieję na dalszą współpracę z ZTU!
Bielsko-Biała, woj. śląskie

Miasto Bielsko-Biała już po raz piąty z rzędu uczestniczyło w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. W kampanię zaangażowało się łącznie 20 szkół. Sprawozdanie z przebiegu ZTU 2012 nadesłał Dariusz Mrzygłód, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM w Bielsku-Białej. – Wśród laureatów konkursów indywidualnych, które zakończyły I etap kampanii ZTU, znalazło się 14 przedstawicieli Bielska-Białej – zaznacza pan naczelnik.

Zachowaj Trzeźwy Umysł realizowało11 szkół podstawowych (nry: 3, 4, 9, 18, 20, 27, 28, 31, 32, 36, 37) oraz 9 gimnazjów (oznaczonych numerami: 1, 3, 5, 9, 13, 14, 15, 17, 21). Dla koordynatorów ze szkół przystępujących do ZTU w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zorganizowano spotkanie informacyjne, podczas którego otrzymali instrukcje do przeprowadzenia kampanii oraz pakiety materiałów profilaktycznych dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

– Materiały kampanijne służyły szkołom do realizacji zajęć profilaktyczno-terapeutycznych, sportowo-rekreacyjnych, artystycznych, kulturalnych, informatycznych i świetlicowych – podkreśla Dariusz Mrzygłód.

W Gimnazjum nr 3 w Bielsku-Białej w czasie lekcji wychowawczych, wychowania do życia w rodzinie oraz zajęć realizowanych w ramach Środowiskowego Programu Wychowania Zdrowotnego nauczyciele poruszali zagadnienia dotyczące uzależnień i profilaktyki, zachęcali do rozwijania posiadanych już umiejętności i nabywania nowych, aby zrealizować własne życiowe cele.

ZSPG nr 1 w Bielsku-Białej realizując cele kampanii, rozpowszechnił materiały ZTU wśród okolicznych sklepów oferujących wyroby tytoniowe i alkoholowe. Podejmowano rozmowy na temat zwiększenia kontroli nad handlem tymi produktami przez właścicieli sklepów. Uczniowie dzięki wsparciu nauczyciela WF-u poznali sylwetkę sportowca Konrada Czerniaka, a na lekcjach plastyki wykonywali prace, na których przedstawili siebie, swoje plany i marzenia na przyszłość. Pracując metodami aktywnymi, uczniowie zrozumieli, na czym polega stanowcze odmawianie, pewność siebie, umiejętność podejmowania decyzji. Udział dzieci w życiu szkoły, w realizacji jej zadań dydaktycznych, wychowawczo-profilaktycznych, opiekuńczych wpływał na poprawę ich funkcjonowania w trzech obszarach zgodnie z hasłem tegorocznej kampanii „Wiesz – potrafisz – możesz. W czerwcu szkoła zorganizowała Dzień bez Przemocy. Z tej okazji odbyły się zajęcia profilaktyczno-wychowawcze poświęcone przejawom przemocy i sposobom radzenia sobie z nią. Wiele dzieci w tym dniu nałożyło czerwone koszulki.

W Gimnazjum nr 21 Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Bielsku-Białej w ramach kampanii jako formy alternatywnego spędzania czasu realizowano m.in. projekty: konkursy „Wiedzy o Ziemi, „Wiedzy o Unii Europejskiej, „Moja Mała Ojczyzna, ekologiczny „Pozytywna energia, „Sprzątanie świata, „Wiedzy o Bielsku-Białej, „Wiedzy matematyczno-fizycznej, „Wiedzy o Rosji, „Mistrz Ortografii, „Konkurs poezji, „Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski, „Najładniejsza kartka walentynkowa oraz laurka na Dzień Matki, konkursy plastyczne „Moje wymarzone wakacje, „Autoportret i „Zareklamuj Beskidy, konkurs czystości, konkurs na gazetkę klasową. Zorganizowano również coroczny Festyn Rodzinny. W ośrodku realizowano również programy profilaktyczno-terapeutyczne: „Tukan, „Trzeźwo nie znaczy nudno, „Eksperymentuj prozdrowotnie, cykl zajęć warsztatowych „Profilaktyka uzależnień, odbyła się również prezentacja filmów „Lekcje przestrogi.

W ramach zajęć sportowo-rekreacyjnych Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii zorganizował konkurs tenisa stołowego, mecz piłkarski, rajdy rowerowe. W ramach edukacji kulturalnej odbyły się: wyjścia do teatru, kina, na wystawy artystyczne, koncerty muzyczne konkurs piosenki hip-hopowej, kiermasze plastyczne, spektakle teatralne. Podejmowane aktywności w znacznym stopniu realizowały cele kampanii, m.in. nabycie przez wychowanków umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych bez korzystania z substancji psychoaktywnych. – Podejmowane zadania z obszaru profilaktyki pierwszorzędowej służyły uświadomieniu przez wychowanków alternatywnych i konstruktywnych sposobów w realizowaniu swoich potrzeb – zaznaczają koordynatorzy. Zadania zajęć warsztatowych i terapeutycznych obejmowały psychoedukację oraz ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych, naukę radzenia sobie z emocjami, asertywnych zachowań, a w długofalowej perspektywie – naukę budowania relacji ułatwiających funkcjonowanie w rodzinie i w grupie rówieśniczej. – Zajęcia stwarzały możliwość budowania pozytywnego obrazu siebie, swojej tożsamości – podkreślają.

– Dziękując za przekazane dyplomy, certyfikaty oraz nagrody dla przedstawicieli Bielska-Białej uczestniczących w tegorocznej edycji ZTU, mam nadzieję na dalszą współpracę ze Stowarzyszeniem Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu – komentuje Dariusz Mrzygłód.

 

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: