Ta kampania daje wszystkim wiele możliwości
Chorzów, woj. śląskie

Ta kampania daje wszystkim wiele możliwości
Chorzów, woj. śląskie

W roku szkolnym 2011/2012 we wszystkich działaniach, które odbyły się w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł brało udział 18 chorzowskich szkół (11 szkół podstawowych i 7 gimnazjów). Do udziału w konkurach zgłosiło się około 650 uczniów, którzy tworzyli prace plastyczne, literackie oraz brali udział w pozostałych konkursach. Koordynatorem na terenie miasta był Młodzieżowy Dom Kultury, którego wychowankowie i pracownicy także włączyli się realizację kampanii – poinformowała Małgorzata Grabiańska-Kosior, dyrektor MDK w Chorzowie.

W ramach kampanii zarówno w Młodzieżowym Domu Kultury, jak i w szkołach przeprowadzono prelekcje przybliżające dzieciom i młodzieży wiedzę na temat kampanii, zapoznano z regulaminami poszczególnych działań, rozdawano ulotki, materiały, motywowano do uczestnictwa w ZTU. – W ramach kampanii organizowaliśmy różnego rodzaju imprezy towarzyszące: Dni Sportu, Dni Bez Przemocy, Dni Zdrowia, Pogadanki klasowe, Festyny Rodzinne, Dni Bez Papierosa – opowiada pani Małgorzata. Wszystkie te przedsięwzięcia miały na celu propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia bez używek oraz zwiększanie u dzieci i młodzieży wiary w siebie i własne możliwości – dodaje.

W Szkole Podstawowej nr 13 dzięki wykonanym pracom plastycznym w konkursie „To ja uczniowie mogli poznać swoje mocne strony. Udział w konkursach stworzył także możliwość zastanowienia się nad sobą, odnalezienia w sobie najlepszych cech. W czasie lekcji wychowawczych uczniowie rozmawiali ze swoimi wychowawcami, pedagogiem i psychologiem szkolnym o uczuciach i emocjach towarzyszących tym działaniom. Najwięcej osób chętnych do udziału w tym konkursie znalazło się w klasach I-III. Wśród nich byli również uczniowie uczestniczący w zajęciach świetlicowych. Większa grupa uczniów klas IV-V wzięła udział w konkursie „Żabka czy motylek?. Udział w konkursie przyczynił się do upowszechnienia wśród uczniów postaw prozdrowotnych, a tym samym do profilaktyki uzależnień. Szczególnie zaangażowane w ten konkurs były klasy IV, które uczęszczały na lekcje pływania oraz uczniowie klas III biorący udział w zajęciach na basenie podczas pobytu na zielonej szkole. Podobny cel przyświecał Festynowi Rodzinnemu zorganizowanemu z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie całej szkoły oraz wielu rodziców brali udział w zawodach sportowych. – Miła, koleżeńska atmosfera przyczyniła się do tego, iż uczniowie ćwiczyli nie tylko sprawność fizyczną, ale i zdolności psychiczne: umiejętność współpracy oraz poszanowania zasad zdrowego współzawodnictwa – uważają szkolni koordynatorzy. Realizacji kampanii towarzyszyły też pogadanki podczas godzin wychowawczych prowadzone przez wychowawcę, pedagoga lub psychologa szkolnego. Lekcje prowadzone były w oparciu o rozdane uczniom ulotki kampanii „Jestem asertywny. Jestem asertywna. Umiem powiedzieć NIE i „Moje pragnienia. Podjęto również tematy związane z uzależnieniami, a zwłaszcza z faktami i mitami dotyczącymi alkoholu, papierosów, narkotyków i dopalaczy. Działaniem kampanii zostali objęci również rodzice. W ramach indywidualnych spotkań rodziców z pedagogiem szkolnym lub z psychologiem szkolnym oraz podczas zebrań z rodzicami zostali zapoznani celami kampanii.

Uczniowie Gimnazjum nr 3 uczestniczyli w konkursie internetowym „Jak ryba w wodzie i w konkursie „Autoportret. Podczas zebrań z rodzicami zapoznano rodziców z celami i regulaminami, rozdano materiały profilaktyczne, przeprowadzono akcję plakatową oraz wystawę dla rodziców. Zorganizowano także cykl turniejów szachowych i scrabble, dzięki któremu najlepsi wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Scrabble, zajmując I i II miejsca. – Uczniowie roznosili ulotki oraz plakaty dotyczące zakazu sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz plakaty do sklepów i na stacje benzynowe – wspominają koordynatorzy. Przeprowadzono akcję pod hasłem „Nie sięgam po używki, podczas której odbyły się spotkania uczniów ze specjalistą Śląskiego Centrum Leczenia Uzależnień, a także przeprowadzono programy profilaktyczne „Mnie to nie dotyczy, „Pozory mylą – dowód nie, „Uzależnienia – przecież nie Ja. Uczniowie potrzebujący szczególnego wsparcia uczestniczyli w programie „FRED.

W Gimnazjum nr 6 pod egidą ZTU zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Okaż swój sprzeciw, zrobiono wystawę prac, a uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne o nałogach i ich skutkach. Najlepsze prezentacje zostały przedstawione na szkolnym holu na dużym ekranie. W związku z odbywającymi się egzaminami na kartę motorowerową uczniowie otrzymali ulotki z informacjami o nowych przepisach ruchu drogowego oraz o odpowiedzialnych kierowcach. Podczas zebrań z rodzicami udostępniono rodzicom ulotki informacyjne z przestrogami i niebezpieczeństwami zagrażającymi ich dzieciom.

Działania w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w Szkole Podstawowej nr 29 uczniowie zostali zachęceni do udziału w konkursach. Nauczyciele i wychowawcy otrzymali materiały i ulotki, zorganizowana została również akcja plakatowa. W konkursie plastyczno-literackim „To ja wzięło udział kilku uczniów z klas I-III, natomiast ulotkę konkursową „Żabka czy motylek? wypełnili pod okiem wychowawców reprezentanci poszczególnych klas. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia klasy I a i IV a zaprezentowały się na forum szkoły w przedstawieniu zatytułowanym „Czyste Ręce. Przeprowadzono lekcje wychowawcze o zdrowym stylu życia. Uczniowie wykonali plakaty profilaktyczne. W maju odbyła się akcja sadzenia drzewek wokół szkoły, w którą zaangażowane zostały klasy drugie wraz z wychowawcami. Z okazji Dnia bez Papierosa w starszych klasach przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze z profilaktyki uzależnień oparte na materiałach z kampanii ZTU.

Zachowaj Trzeźwy Umysł szeroko rozpropagowano w Młodzieżowym Domu Kultury podczas imprezy zorganizowanej dla partnerów z miast ościennych w ramach Europejskiego Dnia Sąsiada. Na spotkanie zaproszono dzieci i młodzież – zespoły taneczne, wokaliści i instrumentaliści – z Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich i Świętochłowic. – Impreza miała na celu wzmocnienie więzi sąsiedzkich oraz prezentację dorobku artystycznego i wymiany doświadczeń związanych z organizacją dużych przedsięwzięć o charakterze wychowawczym – komentuje Małgorzata Grabiańska-Kosior.

 

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: