– Społeczność szkolna Publicznego Gimnazjum w Trzebiechowie już po raz trzeci aktywnie włączyła się w realizację Zachowaj Trzeźwy Umysł. Młodzi ludzie zaangażowali się w kolportaż ulotek i plakatów profilaktycznych.
Gimnazjaliści wzięli udział we wszystkich konkursach organizowanych w ramach ZTU. Materiały profilaktyczne kampanii zostały rozpowszechnione przez młodzież wśród społeczności lokalnej, w placówkach edukacyjnych, trafiły do kierowców, sprzedawców, a także do Urzędu Gminy, do GOPS-u oraz ośrodka zdrowia.
– W ramach kampanii młodzież wraz z pedagogiem szkolnym oraz nauczycielem języka polskiego zorganizowali obchody Dni Promocji Zdrowia, informuje Małgorzata Jóźwiak, pedagog szkolny. Fundusze na realizację działań uzyskano z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzebiechowie.
W czasie trwania szkolnych Dni Promocji Zdrowia do szkoły zaproszono specjalistów z różnych dziedzin, którzy przeprowadzili pogadanki, warsztaty i pokazy. Dietetyk rozmawiał z młodzieżą na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych i unikania potraw wysokokalorycznych. Nad zachęceniem młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz dbania o dobrą formę i zdrowy wygląd pracowała instruktorka fitness. Pracownik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu uświadamiał gimnazjalistom zagrożenia płynące z zażywania środków uzależniających.
Warsztaty pt. „Gimnazjum wolne od substancji psychoaktywnych poprowadził specjalista z WOTUW, uwzględniając przede wszystkim skutki, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i dopalaczy. – Nasze działania wsparła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sulechowie – mówi pani Małgorzata. Pedagog przeprowadziła zajęcia dotyczące uzależnienia młodego człowieka od Internetu. Natomiast warsztaty na temat komunikowania się zrealizowała pani psycholog.
Psycholog z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie przeprowadził zajęcia „Jestem sobą, mam własne zdanie, w trakcie których przedstawił prawdę i mity na temat uzależnień oraz zapoznał uczniów z negatywnymi skutkami picia alkoholu i wskazał metody obrony przed naciskiem otoczenia.
Wiedzą na temat niebezpieczeństw współczesnego świata mieli okazję wykazać się uczniowie startujący w konkursie profilaktycznym pt. „Cała prawda o współczesnych zagrożeniach zdrowia i życia. Uczniowie wszystkich klas przygotowali gazetki ścienne w pracowniach na temat zdrowego stylu życia „Szanujmy zdrowie oraz prezentacje multimedialne dotyczące zagrożeń płynących z nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii.
Plakaty dotyczące zdrowego stylu życia pod hasłem „Piękne życie bez nałogów przygotowała Anna Kowalewicz wraz z uczniami. Zaprezentowano też spektakl pt. „Papieros przed sądem przygotowany przez szkolnych aktorów. Była to rozprawa sądowa, dzięki której uczniowie przekonali się jak wysoką cenę trzeba zapłacić, poddając się tak szkodliwemu nałogowi.