Poprzez podjęte w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł działania społeczność SP w Rusi jednoznacznie powiedziała agresji NIE !. Wśród uczniów i ich rodziców przeprowadzono ankietowe badania na temat bezpieczeństwa. Poznawano też zasady działania mózgu i zagrożenia ze strony dopalaczy.
Po otrzymaniu niezbędnych materiałów z GOPS w Stawigudzie, w Szkole Podstawowej w Rusi zapoznano się z harmonogramem przedsięwzięć. Dzieciom przedstawiono główne cele i planowany przebieg kampanijnych konkursów.
Główne hasło, którym się kierowano, brzmiało: „Agresji mówimy nie. Zgodnie z założeniami, w szkole przeprowadzono cykl zajęć, uwrażliwiających młodych ludzi na agresję i przemoc w kontaktach międzyludzkich. Poznawano definicje i uczono się je identyfikować w różnych sytuacjach życiowych. Na koniec realizacji zajęć z tej tematyki, została przeprowadzona ankieta, która dotyczyła wiedzy z zakresu realizacji programów profilaktycznych oraz tematu bezpieczeństwa w szkole. Uczniowie w większości stwierdzili, że w szkole jest bezpiecznie, a dzięki akcjom profilaktycznym zdecydowanie zwiększyli swój zasób wiedzy. Badaniom zostali poddani także rodzice, wyrażając zadowolenie z sytuacji panującej w szkole, w której ich dzieci czują się bardzo dobrze.
Grono uczniów uczestniczyło też w konkursie „Dwa kółka. Jedna z przedstawicielek szkoły otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę.
Podczas dalszej realizacji kampanii zapoznano się z zasadami funkcjonowania mózgu i wpływem wywieranym na ten organ przez różnego rodzaju używki. Rodzice dowiedzieli się o szkodach wyrządzanych przez dopalacze w organizmie człowieka, stronach internetowych, na których można je kupić, a także z obecnym stanem prawnym związanym z obrotem tymi substancjami.
Wiedzę zdobytą podczas realizacji kampanii wykorzystały dzieci m.in. podczas różnych olimpiad. Na zakończenie uczniowie przygotowali przedstawienie na temat niewłaściwych zachowań między rówieśnikami, a także między dziećmi a dorosłymi. Włączenie się w kampanijne inicjatywy pomogło uwrażliwić młodych ludzi na pozytywne relacje i konieczność reagowania, gdy ktoś przekracza granice. Organizatorzy działań w SP w Rusi mają nadzieję, że w następnym roku możliwe będzie jeszcze większe zaangażowanie się w realizację programu.