ZTU to wieloaspektowa profilaktyka!
Chełmiec, woj. małopolskie

ZTU to wieloaspektowa profilaktyka!
Chełmiec, woj. małopolskie

– Program kampanijnych działań w Szkole Podstawowej w Trzetrzewinie objął zajęcia na temat problematyki uzależnień oraz sposobów rozwiązywania konfliktów. Pedagog szkolny przedstawił prezentację „Napoje energetyzujące” oraz przygotował profilaktyczne warsztaty dotyczące szkodliwego wpływu alkoholu i nikotyny na organizm. Lekcje dla gimnazjalistów, omawiające skutki zażywania narkotyków, poprowadzili pracownicy Monaru – relacjonuje koordynator Izabela Radzik.

Szkoła Podstawowa im. gen. Michała Gałązki w Trzetrzewinie przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł w marcu 2018r. W projekt zaangażowano 141 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum wraz z wychowawcami klas i pedagogiem szkolnym.

W ramach programu zorganizowano zajęcia profilaktyczne na temat „Problematyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży w klasach 7 SP, 2 i 3 gimnazjum” i „Konflikt. Sposoby rozwiązywania konfliktów” dla klas 4-6 SP, przeprowadzone przez przedstawicieli Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu.

Pedagog szkolny przedstawił prezentację „Napoje energetyzujące” oraz warsztaty „Fakty i mity na temat picia alkoholu” w klasach 7 SP i 2,3 gimnazjum wraz z ankietami. Dla uczniów klas szóstych odbyły się zajęcia warsztatowe na temat szkodliwego wpływu nikotyny na organizm młodego człowieka. Zostały wykonane gazetki ścienne dotyczące uzależnień.

Uczniowie klas 4-7 szkoły podstawowej przystąpili do konkursu plastycznego „Zachowaj trzeźwy umysł”. Uczestnicy konkursu przygotowali prace plastyczne dotyczące zagrożeń wynikających z uzależnienia od alkoholu, papierosów, napojów energetyzujących oraz Internetu. Wyłoniono zwycięzców i wręczono nagrody rzeczowe.

W maju pracownicy Monaru przeprowadzili lekcje w klasie 3 gimnazjum „Wolność, godność. Wybieram – nie biorę” na temat skutków zażywania narkotyków.

W oparciu o kampanijne pomoce edukacyjne wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na temat „Poznaję siłę pozytywnego myślenia”, „Pomagając innym staję się lepszym”, „Akceptuję samego siebie”, „Jaki jestem, jaka jestem”, mające na celu wspieranie budowy poczucia własnej wartości, naukę samooceny i doskonalenie umiejętności pozytywnego myślenia.

Autor: Izabela Radzik, koordynator ZTU w SP w Trzetrzewinie

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Konkursy ZTU 2022
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2022 corocznie organizujemy konkursy profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów. W 2022 przygotowaliśmy 2 konkursy indywidualne oraz…

  Czytaj dalej

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2022


Regulaminy


Lista laureatów ZTU 2021


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: