Kampania dla uczniów, rodziców i nauczycieli!
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Kampania dla uczniów, rodziców i nauczycieli!
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Kampania dla uczniów, rodziców i nauczycieli! Tegoroczna edycja kampanii koncentrowała się na współdziałaniu i pracy w zespole. W Gimnazjum nr 2 w tej drużynie byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i partnerzy szkoły.

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Odpowiedzialny Kierowca 2016

Przeciwdziałanie niepożądanym zachowaniom ryzykownym, wzmacnianie procesu edukacyjnego i wychowawczego, wspieranie rozwoju osobowości uczniów, rozwijanie umiejętności nawiązywania współpracy z rówieśnikami i motywowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz środowiska lokalnego i pozytywnego kierowania swoim życiem w roku 2015 odbywało się przede wszystkim poprzez „granie w jednej drużynie”. W tej drużynie byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i partnerzy szkoły.

W ramach akcji przeprowadzaliśmy ponowna diagnozę „Młodzi i substancje psychoaktywne” oraz diagnozę podejmowania zachowań ryzykownych. Biorąc pod uwagę wyniki ankiet niepokojące są: dostępność środków niedozwolonych, łatwość ich dostępu, wczesny wiek sięgania po nie, wiedza gdzie można je zdobyć. Prowadząc systematyczną diagnozę w tym obszarze, możemy jednak zauważyć rosnącą wiedzę młodzieży na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych. Można przypuszczać, że miedzy innymi przyczynia się do tego szeroko pojęta profilaktyka prowadzona przez media i szkołę.

W ramach kampanii przeprowadzane były spotkania, prelekcje propagujące bezpieczne formy spędzania czasu wolnego oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Przeprowadzono ankietę „Czy czujesz się w szkole bezpiecznie?”, zorganizowano warsztaty dla uczniów dotyczące uzależnień prowadzone przez studentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zorganizowano Tydzień Promujący Zdrowie pod hasłem Kodeks Zdrowego Życia, którego cele było propagowanie odpowiedzialności za siebie, swoje zdrowie i życie. Podejmowano szereg akcji i przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym, które jednocześnie zawierały zadania wymagające od młodzieży współpracy i współdziałania, uczyły pracy w zespole. Przykładem jest miedzy innym akcja „Zdrowo, czyli jak?”.

We wszystkie akcje angażowani byli, oprócz nauczycieli i pracowników, rodzice. W działania profilaktyczne szkoły angażowane były także instytucje i organizacje.

Sporządziła Aldona Grzeszczak, dyrektor Gimnazjum nr 2.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Nowe oferty wiosna-lato 2024
    Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
  • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
    Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
  • Konkurs fotograficzny – wyniki
    Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: