Zwracamy uwagę na potrzeby najmłodszych
Gmina Kodeń, woj. lubelskie

Zwracamy uwagę na potrzeby najmłodszych
Gmina Kodeń, woj. lubelskie

Przedszkolaki z gminy Kodeń wzięły udział zajęciach pt. „W poszukiwaniu szczęścia!” w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kodniu oraz Przedszkole Samorządowe w Kodniu.

Zajęcia miały na celu pomoc dzieciom w oswojeniu własnych emocji, nauczenie rozpoznawania ich i nazywania, jak również odróżniania pojęć: złość, agresja i przemoc. Ważnym punktem była nauka radzenia sobie z emocjami, szczególnie tymi trudnymi: złością, stresem, zdenerwowaniem.

Zajęcia w 4 grupach wiekowych miały różny charakter: zajęcia ruchowe, artystyczne, pogadanka, filmy edukacyjne. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał dyplom, zabawkę antystresową i książkę o emocjach, do wspólnej lektury i pracy rodziców z dziećmi. Ponadto organizatorzy przygotowali materiały informacyjno-profilaktyczne dla rodziców, by zwrócić uwagę na szereg zagrożeń oraz wskazać, gdzie można udać się po pomoc i wsparcie.

Skierowanie działań w kierunku przedszkolnym GKRPA uznała za właściwe i potrzebne, z uwagi na fakt szybkiego dojrzewania dzieci, doświadczania wielu bodźców z zewnątrz oraz życia w pośpiechu i wśród zagrożeń cywilizacyjnych. Zwracanie uwagi na potrzeby tak małych dzieci, jest szalenie istotne. Wpływa to na kolejne etapy rozwoju, zwraca uwagę rodziców, na fakt, że dzieci, nawet te małe, mają swoje emocje i uczucia, które należy respektować. Przegapienie sygnałów problematycznych lub co gorsze, nie zwracanie uwagi na potrzeby dzieci, będzie skutkowało kolejnymi problemami w wieku późniejszym, dlatego tak ważna jest praca z dzieckiem na każdym etapie życia.

Komisja w swoich założeniach, ma nadzieję, że takie formy pracy będą cykliczne i przyniosą pozytywny rozdźwięk.


Autor: Natalia Ponińska

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Materiały profilaktyczne na wakacje
  Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy zestaw materiałów profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów, poruszający temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
 • Konkursy ZTU 2023 – wyrażenia zgody
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 organizujemy 3 konkursy dla uczniów. Poniżej publikujemy wzory dokumentów – wyrażenia zgody na…

  Czytaj dalej

 • Konkursy ZTU 2023 – regulaminy
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 organizowane są trzy konkursy. Przeczytaj także Konkursy ZTU 2023 – wyrażenia zgody Konkursy…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: