Z ZTU szukamy szczęścia!
Zamość, woj. lubelskie

Z ZTU szukamy szczęścia!
Zamość, woj. lubelskie

Miasto Zamość po raz kolejny zaangażowało się w realizację ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł. W 2021 roku kampanii towarzyszyło hasło pomocnicze „W poszukiwaniu szczęścia”.

W Zamościu kampanię realizowało 6 szkół podstawowych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz 4 placówki wsparcia dziennego. W kampanii uczestniczyło ok.  2700 uczniów, ponad 100 nauczycieli i ponad 1150 rodziców.

Działania kampanii można podzielić na 4 obszary: warsztaty dla uczniów w trzech grupach wiekowych z wykorzystaniem gotowych scenariuszy i kart pracy, zajęcia dla uczniów prowadzone według własnego pomysłu oparte na założeniach kampanii, zajęcia i spotkania dla rodziców według kampanijnego scenariusza oraz inne formy spotkań edukacyjnych, a także wydarzenia prowadzone „pod szyldem” ZTU (wyjścia do kina, imprezy okolicznościowe).

Uzupełnieniem kampanijnych działań były również warsztaty realizowane dla uczniów starszych klas szkół podstawowych pn. „Trening redukcji stresu” oraz warsztaty dla nauczycieli/wychowawców pn. „Chodź pomaluj mój świat”. Warsztaty dla uczniów przyczyniły się do nabycia przez nich wiedzy dotyczącej technik redukcji stresu, a wśród nauczycieli/wychowawców uzupełnienia informacji dotyczących zaburzeń depresyjnych i lękowych. Zajęcia były odpowiedzią na wzrost problemów emocjonalnych wśród uczniów wywołanych m.in. okresem izolacji z powodu epidemii koronowirusa.

Stałym partnerem kampanii ZTU jest zamojski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. To w ośrodku w ramach kampanii zrealizowano projekt „W poszukiwaniu szczęścia – co może dać mi radość?” W ramach projektu przeprowadzono poniższe działania i inicjatywy:

  • „Kolory szczęścia” – zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego,
  • „Tajemniczy świat baśni – spotkanie w teatrze” – dwa przedstawienia on-line,
  • „Taniec – moja pasja” – zajęcia muzyczno-ruchowe przeprowadzone przez instruktorów szkoły tańca,
  • „Wyzwania współczesnych rodziców – jak skutecznie wspierać dziecko?” – formy adresowane do rodziców.

W ramach kampanii przeprowadzono także w okresie letnim wydarzenia sportowe i kulturalne. Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował zajęcia dla dzieci pod hasłem „Zachowaj trzeźwy umysł – sportowe wakacje 2021”. Cieszyły się one dużą popularnością. Na twarzach uczestników malował się uśmiech. Uczucie satysfakcji towarzyszyło też pomysłodawcom i organizatorom tego przedsięwzięcia. Z kolei Książnica Zamojska realizowała projekt cyklicznych spotkań dla dzieci pn. „Czytajmy razem”.


Na podstawie ankiet sprawozdawczych: Katarzyna Bednarczuk, Urząd Miasta Zamość

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2022


Regulaminy


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: