Lato z Pasją!
Skoki, woj. wielkopolskie

Lato z Pasją!
Skoki, woj. wielkopolskie

Akcja „Lato z Pasją” stworzyła dzieciom i młodzieży ze świetlic w Pawłowie Skockim, Potrzanowie, Rościnnie, Skokach i Stawianach warunki do nieograniczonego rozwijania swoich zainteresowań, uczestniczyło w niej ponad 70 dzieci. W tym wakacyjnym czasie realizowana była kampania ZTU, zajęciach z robotyki, artystyczne „Spotkanie z pozytywną postacią z bajki i książki” i „Mój muzyczny idol”. Szczęścia poszukiwano również podczas rekreacyjno-sportowych gier zespołowych i rajdu rowerowego. Drugi tydzień obfitował w wycieczki krajoznawczo-edukacyjne. Uczestnicy akcji odwiedzali muzea, park trampolin, spędzili też wzruszające chwile na seansie filmowym w kinie.

Po wielomiesięcznym lockdownie nareszcie przyszedł czas na wakacyjny oddech. Pandemia koronawirusa zelżała, poprawił się nastrój i wzrosła chęć do twórczego, kreatywnego działania. Chociaż w miesiącach szkolnych, mimo pandemicznych utrudnień, staraliśmy się z zachowaniem reżimu sanitarnego prowadzić zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicach, to jednak nie ma to jak ciepłe lato, czas wolny od szkolnych obowiązków, dobry humor, poszukiwanie nowych wrażeń oraz możliwość nieograniczonego rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

Takie warunki stworzyła dzieciom i młodzieży ze świetlic w Pawłowie Skockim, Potrzanowie, Rościnnie, Skokach i Stawianych akcja „Lato z Pasją”. Trwała od 5 do 23 lipca i uczestniczyło w niej ponad 70 dzieci, większość z nich we wszystkich organizowanych zajęciach i wycieczkach.

Podczas wakacyjnych zajęć realizowana była kampania profilaktyczna „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, prowadzona w 2021 roku pod hasłem „W poszukiwaniu szczęścia”. Głównym założeniem programowym akcji letniej była kontynuacja działań profilaktycznych podejmowanych w ciągu roku szkolnego, ze szczególnym ukierunkowaniem na rozwijanie czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, rozwijanie umiejętności wyzwalających pozytywne emocje i pomocnych w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Każda ze świetlic miała zorganizowane zajęcia w cyklu dwutygodniowym, z którego w pierwszym tygodniu różnorodne formy aktywności odbywały się na miejscu, a drugi tydzień miał charakter wyjazdowy.

Uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych, podczas których przygotowywali prace na konkurs plastyczno-literacki „Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” oraz na konkurs „Rozwiąż krzyżówkę”, organizowane w ramach kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Przygotowane prace zostały wysłane do oceny przez jury powołane przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundację Trzeźwy Umysł w Poznaniu.

Kolejnym dniem było spotkanie z panem Szymonem Górnym, który poprowadził zajęcia z robotyki pn. „Myślę, kombinuję, buduję”, które dostarczyło młodym osobom interesującym się inżynierią mechaniczną, elektrotechniką, automatyką czy informatyką wielu emocji. W formie zabawowej mogły one poznawać tajniki tych skomplikowanych dziedzin nauki. „Spotkanie z pozytywną postacią z bajki i książki”, to kolejne z zajęć, tym razem o charakterze artystycznym, podczas których młodzi adepci sztuki teatralnej mogli wcielić się w role Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki czy Roszpunki. W odgrywaniu ról pomagały pięknie przygotowane stroje i rekwizyty.

Inny charakter miały zajęcia „Mój muzyczny idol”, które poszczególne świetlice zorganizowały w różnoraki sposób. Były zajęcia dykcyjne i emisyjne z wokalistką, śpiewanie piosenek młodzieżowych, karaoke, a w Rościnnie odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Morsztyn, która zaprezentowała grę na misach kryształowych, kiju deszczowym – rytualnym instrumencie wywodzącym się z kultur azteckiej i afrykańskiej oraz bębnie szamańskim. To spotkanie było tym bardziej interesujące, że pani Małgorzata jest miłośniczką jazdy konnej, utytułowaną, polską zawodniczką ujeżdżenia na poziomie Grand Prix. Przez wiele lat była członkiem reprezentacji Polski w ujeżdżeniu, zdobywając wiele medali (w tym złoty) w Mistrzostwach Polski, była też finalistką Pucharu Świata.

„Na sportowo w poszukiwaniu szczęścia”, to kolejne z zajęć, tym razem rekreacyjno-sportowe, w których uczestniczyła młodzież. One również przybrały różne formy, zależne od zainteresowań i pomysłowości uczestników oraz ich opiekunów – od gier zespołowych począwszy, kończąc na rajdzie rowerowym zorganizowanym przez świetlicę w Pawłowie Skockim.

Drugi tydzień „Lata z Pasją” obfitował w wycieczki krajoznawczo – edukacyjne. Pierwsza z nich odbyła się do Rogoźna, gdzie w Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz młodzież mogła obejrzeć trzy wystawy: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą oraz uczestniczyć w lekcji muzealnej „Ptaki okolic Rogoźna”, podczas której swoją ogromną wiedzą na ich temat podzielił się edukator pan Jerzy Dąbrowski. Wycieczka zakończyła się ogniskiem integracyjnym w świetlicy w Rościnnie, zorganizowanym przy pomocy sołtysa wsi pana Huberta Czarneckiego oraz wspólnymi zabawami pod gołym, słonecznym niebem.

Niewątpliwą atrakcję stanowił wyjazd do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – muzeum prezentującego m.in. relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej (w tym pozostałości grodu pierwszych Piastów) oraz drewnianej zabudowy wsi, datowane na okres wczesnego średniowiecza, ponadto uczestnictwo w lekcji muzealnej stanowiącej niesamowitą podróż w przeszłość. Po atrakcjach historycznych młodzież mogła miło i aktywnie spędzić czas w Parku Trampolin Jump Now w Gnieźnie. Nie obyło się też bez odwiedzenia McDonald’s.

Niewątpliwą ciekawostkę stanowiła wycieczka krajoznawcza do Muzeum Młynarstwa i Urządzeń Wodnych w Jaraczu, gdzie oprócz zwiedzania wiatraka, młyna wodnego z około 1871 roku z maszynami z lat 20-tych XX wieku i przyległych zabudowań, stajni przymłyńskiej, domu młynarza, młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” i tradycyjnymi metodami wyprodukować sobie mąkę na ciasteczka czy chleb.

Spotkanie z X Muzą czekało na dzieci w Kinie za Rogiem działającym przy Bibliotece Publicznej w Skokach, gdzie jedna grupa obejrzała wzruszający film „Chłopiec z burzy”, a druga równie emocjonujący „Był sobie pies 2”.

Wiele atrakcji, w tym: warsztaty z psychologiem, zajęcia i zabawy ruchowe zakończone pysznym podwieczorkiem zapewniła Radosna Planeta.

Dwie grupy świetlicowe (ze Skoków i Stawian) wzięły udział w programie profilaktycznym „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Zajęcia poprowadziła przeszkolona tym zakresie instruktor pani Alicja Kramer.

O tym czy akcja „Lato z Pasją” spełniła oczekiwania młodych ludzi niech świadczą ich zaangażowanie w poszczególne zajęcia i radosne miny.

Do galerii zdjęć zapraszamy na stronę gmina-skoki.pl


Autor: Małgorzata Szpendowska-Wylegalska, gminny koordynator ds. uzależnień

Źródło: gmina-skoki.pl

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: