ZTU ponad granicami!
Legnica, woj. dolnośląskie

ZTU ponad granicami!
Legnica, woj. dolnośląskie

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Legnicy pandemia nie powstrzymała realizacji kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. – Wychowawcy jak co roku prowadzili kampanijne zajęcia. Działania w ramach ZTU zostały połączone z realizacją projektu e-Twinning, który jest częścią Erasmus+, Europejskiego programu dla Edukacji, Szkoleń, Młodzieży i Sportu. W projekcie „Peace embassies” – „Ambasady pokoju”, promującym kulturę, samoświadomość, inteligencję emocjonalną, niestosowanie przemocy, obywatelstwo światowe, zrozumienie i empatię – oprócz naszej szkoły wzięły udział placówki edukacyjne z wielu państw – mówi Joanna Materna, koordynatorka ZTU.

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł w Legnicy

Pandemia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Legnicy nie powstrzymała realizacji założeń kampanii edukacyjnej Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021. Wychowawcy jak co roku prowadzili w klasach I-III oraz IV-VIII zajęcia opracowane przez ekspertów przedsięwzięcia.

Uczniowie wykonywali prace plastyczne, które następnie zostały połączone w jedną, wspólną prezentację.

Dodatkowo w roku szkolnym 2020/2021 działania kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł zostały połączone z realizacją projektu e-Twinning, który jest częścią Erasmus+, Europejskiego programu dla Edukacji, Szkoleń, Młodzieży i Sportu. Za jego pośrednictwem uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

W projekcie „Peace embassies” – „Ambasady pokoju” oprócz naszej szkoły wzięły udział placówki edukacyjne z Włoch, Chorwacji, Hiszpanii, Cypru, Słowenii, Tunezji i Turcji. Jest to „łańcuszek edukacyjny” obejmujący różne dyscypliny, języki, grupy wiekowe i zaprasza w podróż w kierunku zrównoważonego świata poprzez promowanie kultury, samoświadomości, inteligencji emocjonalnej, niestosowania przemocy, obywatelstwa światowego, zrozumienia i empatii.

Uczniowie w ramach realizacji projektu eTwinning oraz kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł mieli również zajęcia dotyczące Dnia Przyjaciela oraz Dnia Oceanu. Wszystkie działania miały na celu zachęcić do stworzenie atmosfery, w której można czuć się bezpiecznie, szanować i doceniać za to, kim się jest, co się posiada i potrafi.


Autor: Joanna Materna, Szkoła Podstawowa nr 1 w Legnicy

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Materiały profilaktyczne na wakacje
  Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy zestaw materiałów profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów, poruszający temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.
 • Konkursy ZTU 2023 – wyrażenia zgody
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 organizujemy 3 konkursy dla uczniów. Poniżej publikujemy wzory dokumentów – wyrażenia zgody na…

  Czytaj dalej

 • Konkursy ZTU 2023 – regulaminy
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2023 organizowane są trzy konkursy. Przeczytaj także Konkursy ZTU 2023 – wyrażenia zgody Konkursy…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: