Zmiana terminu Diagnozy – komunikat

Zmiana terminu Diagnozy – komunikat

Poniżej prezentujemy komunikat Pana Piotra Adamskiego, prezesa zarządu SPiDR oraz głównego koordynatora kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w sprawie zmiany terminu Ogólnopolskiej Diagnozy Społecznej”. Realizacja diagnozy została w całości przesunięta na okres jesienny (1.09 – 30.11.2021).

Szanowni Państwo!

17 maja br. uruchomiliśmy panel do obsługi badania internetowego pn. „Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów”, realizowanego w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Ze względu na przyjętą metodę badawczą oraz wymogi techniczne można je było rozpocząć  dopiero po powrocie uczniów do nauki stacjonarnej. Tak też się stało. Jeszcze podczas trwania zdalnego nauczania przedstawiliśmy dwa harmonogramy: pierwszy –  zakładający czas badania od kwietnia do czerwca 2021 r., oraz drugi – ustalający termin realizacji od września do listopada 2021 r.

Ze względu na fakt, że uczniowie wrócili do nauki hybrydowej dopiero 17 maja, wystartowaliśmy z badaniem dopiero od tego dnia, umożliwiając jednocześnie jego kontynuację do końca października. Zakładaliśmy, że szkoły skupią się na przebadaniu klas ósmych, które opuszczą mury szkół podstawowych w czerwcu. Nauczyliśmy się jednak, że życie weryfikuje pewne plany, zwłaszcza w czasie pandemii.

Otrzymaliśmy wiele telefonów od szkolnych koordynatorów, z których dowiedzieliśmy się, że przebadanie uczniów w obecnym roku szkolnym jest zadaniem trudnym. Do jego końca pozostał właściwie miesiąc nauki. Przed nami egzaminy ósmoklasistów, które odbędą się pod koniec maja, z terminem dodatkowym wyznaczonym na czerwiec. Nauczyciele są zobowiązani do realizowania podstawy programowej, w szkołach organizowane są również zajęcia edukacyjne z pedagogiem szkolnym. Musimy pamiętać, że do nauki stacjonarnej nie wrócili wszyscy uczniowie, a szkoły funkcjonują w tzw. trybie hybrydowym.

Uwzględniając wszystkie powyższe fakty oraz sugestie szkolnych koordynatorów i przedstawicieli samorządów, postanowiliśmy wrócić do przedstawionego przez nas wcześniejszego harmonogramu badania, zakładającego jego realizację w nowym roku szkolnym 2021/22. Pozwoli to szkołom na spokojne zaplanowanie działań badawczych w placówkach, a my unikniemy błędów metodologicznych czy też dublowania ankiet wypełnianych przez tych samych uczniów. Jesienią zostaną przebadane nowe roczniki klas 5-8 szkół podstawowych.

Serdecznie przepraszamy za zamieszanie związane ze zmianą harmonogramu. Myślę jednak, że zastosowane na tym etapie zmiany są słuszne. Nie chcemy obciążać szkół dodatkowymi obowiązkami w tym burzliwym czasie. Wprowadzone zmiany pomogą Państwu na sprawniejszą i czytelniejszą realizację badania, a nam na rzetelne opracowanie wyników. Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia rozmowy z dr. Błażejem Dyczewskim na temat zmian w harmonogramie oraz możliwych do uzyskania wyników badań płynących z realizacji diagnozy w Państwa szkołach.

Piotr Adamski
Prezes Zarządu SPiDR
Główny koordynator kampanii ZTU


Aktualny harmonogram:

Miejsce badania: diagnozaztu.pl
Start badania: 1.09.2021
Zakończenie badania: 30.11.2021
Styczeń/luty 2022 – publikacja wyników ogólnopolskich oraz raportów dla dzieci (uczestników badania) w ujęciu ogólnopolskim.
Kwiecień/maj 2022 – generowanie oraz przekazywanie wyników lokalnych do samorządów, które przystąpiły do kampanii ZTU 2021

Kontakt w sprawie diagnozy:
Kinga Kaczmarek
Tel.: 61 855 33 81
E-mail: kampaniaztu@gmail.com

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: