Poszukując szczęścia!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

Poszukując szczęścia!
Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie

– W ramach Kampanii ZTU przyjrzeliśmy się bliżej tematyce SZCZĘŚCIA. Wychowankowie podczas zajęć zastanawiali się, jak sprawić, aby szczęście towarzyszyło nam na co dzień – opowiada Monika Kuś, koordynatorka ZTU w Centrum Usług Społecznych „Świetlica” na ul. Młyńskiej 21A. Dzieci wypełniały karty pracy, w których tworzyły swoją własną Wyspę Szczęścia. Został przeprowadzony też konkurs plastyczny ZTU, a dla ochotników odbył się konkurs krzyżówkowy. Zajęcia cieszyły się wielkim zaangażowaniem ze strony wychowanków!

W poszukiwaniu szczęścia – taktyka szczęśliwego zawodnika

Zatem czym jest szczęście? Popularne powiedzenie mówi, że szczęściu trzeba pomagać i jest w tym dużo prawdy. Wychowankowie podczas zajęć zastanawiali się, jak sprawić, aby szczęście towarzyszyło nam na co dzień. Na czym skupić uwagę, co jest naprawdę ważne. Pewne rzeczy są mało istotne, a pośpiech nie pozwala na delektowanie się przyjemnościami, które dla każdego są inne. Ale czy na pewno? Dzieci prowadziły otwarte dyskusje-burze mózgów, pojawiło się dużo pomysłów.

Każdy z wychowanków miał chwilę zadumy, aby końcowo dotrzeć do ostatecznych rozmyśleń, iż szczęściem jest rodzina, przyjaźń, relacje z bliskimi czy rówieśnikami oraz bardzo ważne zdrowie. To pozytywne emocje, które wpływają na nasze samopoczucie. Dzieci zwróciły uwagę, że czasami nie jest doceniane przez nas to, co mamy, a niekiedy mało działamy, aby pomóc swojemu szczęściu, które generuje kolejne szczęście u innych – tzw. efekt domina.

W tym celu były wykonywane różne zadania dotyczące tej tematyki. Między innymi dzieci wypełniały karty pracy, w których tworzyły swoją własną Wyspę Szczęścia. Dzięki temu miały okazję zastanowić się, co tak naprawdę jest im potrzebne, aby te szczęście mieć. Była to możliwość przewartościowania swoich potrzeb i oczekiwań, które wpływają na stan ogólnego szczęścia.

Dodatkowo uczyły się umiejętności planowania wymarzonej podróży, a co za tym idzie myślenia strategicznego, przewidywania.

Realizując tematykę szczęścia, został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Szczęśliwe chwile, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie”. Uczestnicy konkurs przedstawili w formie plastycznej swoje indywidualne wizje szczęścia. Technika prac była dowolna co sprzyjało radosnej twórczości.

Natomiast dla ochotników odbył się konkurs krzyżówkowy pt. „Szczęśliwe hasło”.

Po uzupełnieniu całej krzyżówki i odpowiedzeniu na różne pytania, dzieci odkryły hasło, które było przysłowiową kropką nad „i” przeprowadzonych zajęć, które cieszyły się wielkim zaangażowaniem ze strony wychowanków.

Dziękujemy naszym wspaniałym uczestnikom za udział i zapraszamy do aktywnego działania w kolejnych inicjatywach w ramach tegorocznej kampanii ZTU!


Autor: Monika Kuś, koordynatorka ZTU w CUS – Świetlica w Czerwionce-Leszczynach

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Zmiana terminu Diagnozy – komunikat
  Poniżej prezentujemy komunikat Pana Piotra Adamskiego, prezesa zarządu SPiDR oraz głównego koordynatora kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w sprawie zmiany terminu…

  Czytaj dalej

 • Diagnoza Społeczna Uczniów 2020/21
  [Aktualizacja – 21.05.2021] Informujemy, że 1 września 2021 rozpoczniemy ewaluację badania pn. „Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów”. Badanie jest prowadzone w…

  Czytaj dalej

 • Konkursy ZTU 2021
  W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021 corocznie organizujemy konkursy profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów. W 2021 przygotowaliśmy dwa konkursy indywidualne. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2021 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „W poszukiwaniu szczęścia”. W ramach kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami on-line oraz platformę ankietową.

Oferta ZTU 2021


Diagnoza


Materiały on-line


Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Wyrażenia zgody


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: