Konkursy ZTU wzbudzają zainteresowanie!
Praszka, woj. opolskie

Konkursy ZTU wzbudzają zainteresowanie!
Praszka, woj. opolskie

Kampanię ZTU w SP w Przedmościu rozpoczęto od rozdania tegorocznych materiałów ZTU dzieciom oraz rodzicom. Zrealizowano także konkurs indywidualny „Autoportret” oraz konkurs „MY”, w który włączyła się grupa świetlicowa. W szkole przeprowadzono ponadto zajęcia profilaktyczne i szereg działań promujących zdrowy styl życia. Ważnymi wydarzeniami w kampanijnym kalendarzu były Dni Zdrowia, Dzień Dobrych Uczynków i Światowy Dzień Bez Papierosa.

Realizacja zadań i założeń kampanii umożliwiła uczniom osiągnięcie różnych celów:

 • wspieranie budowy poczucia własnej wartości,
 • nauka samooceny, doskonalenie umiejętności pozytywnego myślenia,
 • ograniczenie podejmowania przez dzieci zachowań ryzykownych,
 • popularyzowanie zachowań korzystnych dla zdrowia w środowisku szkolnym i rodzinnym,
 • kształtowanie postaw prozdrowotnych,
 • promowanie aktywności sportowej jako recepty na zdrowie,
 • kształtowanie postaw sprzyjających rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takich jak: poczucie własnej wartości, ciekawość poznawcza, kreatywność, kultura osobista, szacunek dla innych ludzi,
 • przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym i korzystania z różnych źródeł informacji.

 

Naszą kampanię rozpoczęliśmy od realizacji zadań proponowanych przez organizatorów ZTU, czyli od rozdania atrakcyjnych broszur i ulotek edukacyjnych dla dzieci i rodziców: „Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?”, „Poczucie własnej wartości kluczem do szczęścia”. Materiały te zawierały wskazówki dotyczące odkrywania mocnych stron u własnego dziecka oraz sposoby budowania w nim poczucia własnej wartości przy kształtowaniu trwałej więzi z własnym dzieckiem.

Duże zainteresowanie wzbudziła ulotka profilaktyczno-konkursowa „Autoportret”, która zachęcała do wzięcia udziału w konkursie indywidualnym. Jak sama nazwa wskazywała, zadaniem dzieci było narysowanie swojego autoportretu. Uczniowie w pracach plastycznych wykazali się dużą pomysłowością, nieszablonowością i kreatywnością w interpretacji tematu. Grupa świetlicowa miała za zadanie zrobienie zdjęcia pod hasłem „MY”. Dużo emocji i wrażeń dostarczyły dzieciom działania zmierzające do tego jak pokazać na zdjęciu grupę ludzi w ciekawy i nowatorski sposób, jak zrobić zdjęcie klasy, grupy, by w niczym nie przypominało tego oficjalnego.

Zostały przeprowadzone również zajęcia profilaktyczne proponowane przez organizatorów akcji ZTU: „Lubię siebie, bo jestem wyjątkowy!” i „Jaki jestem? Jaka jestem?’’ W czasie zajęć dzieci wykorzystały ulotki, które były jednocześnie kartami pracy, zawierającymi ćwiczenia i zadania ułatwiające zapoznanie się z treściami przekazywanymi w kampanii, a związanymi z samopoznaniem, akceptacją siebie oraz osiąganiem poczucia własnej wartości i adekwatną samooceną.

W czasie zajęć dzieci wymieniały rzeczy i czynności, które wykonują najlepiej, podawały cechy charakteru zwycięzcy, rysowały zwierzę, które najbardziej przypomina im ich samych pod względem cech oraz zachowań. Dzięki temu dzieci kształtowały umiejętności oceny swoich mocnych stron oraz postawy: akceptacji samego siebie i innych osób, budowania poczucia własnej wartości i doceniania własnych zalet.

W czasie trwania kampanii w szkole zaproponowano działania, które były realizowane od stycznia do czerwca, zgodnie z założonym planem. W ramach tegorocznej akcji skupiliśmy się na działaniach związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. Uczniowie zbierali różne materiały, wykonywali gazetki promujące ruch, sport na świeżym powietrzu oraz zdrowe odżywianie. Szkolne korytarze przyozdobiły gazetki: „Sport to zdrowie”, „Dbam o swoje zdrowie”, „Smacznie, zdrowo i kolorowo”. Przez cały rok szkolny prowadzone były lekcje o tematyce zdrowotnej i promujące zdrowe odżywianie: „Owocowa kompozycja”, „Jak pracuje układ krążenia?”. Początkiem cyklu zajęć było spotkanie z panią dietetyk na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie zbierali również materiały o tradycjach i zwyczajach rodzinnych.

W szkole obchodzono następujące dni: Dni Zdrowia (10-12 kwietnia) – uczniowie klasy III przygotowali dla młodszych kolegów zadania. Dzieci rozpoznawały warzywa, odgadywały zagadki, śpiewały piosenki, recytowały wiersze. W Dniu Dobrych Uczynków (18 maja) wszyscy starali się być grzeczni, pomocni i uczynni. Zorganizowaliśmy Szkolny Dzień Sportu, w czasie którego przeprowadziliśmy wspólne zabawy, gry sprawnościowe i zespołowe, a także liczne konkursy, w których każdy chętny mógł spróbować swoich sił.

30 maja w ramach Światowego Dnia Bez Papierosa zostanie zorganizowany apel i konkurs plastyczny, których celem będzie popularyzacja zdrowego stylu życia bez używek. Uczniowie zaprezentują zebrane przez siebie materiały związane z szkodliwością palenia papierosów, spożywania alkoholu, narkotyków i dopalaczy.

Kampanię ZTU zakończymy w Przedmościu Piknikiem Integracyjnym, podczas którego dzieci nie tylko zaprezentują się na scenie przed publicznością, ale także wezmą udział w zabawach, grach i konkurencjach sportowych, wykazując się zręcznością, gibkością i sprawnością fizyczną, a prace plastyczne propagujące zdrowy wypoczynek, ruch na świeżym powietrzu, będą elementem dekoracyjnym. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe, ufundowane przez koordynatora gminnej akcji.

Autor: Andrzej Podyma, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, koordynator ZTU

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród konkursowych
  Informujemy, że od 18 października rozpoczynamy wysyłkę nagród, które przyznaliśmy w naszych kampanijnych konkursach. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac –…

  Czytaj dalej

 • Diagnoza ZTU – komunikat filmowy
  1 września 2021 w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, rozpoczęła się ewaluacja badania internetowego Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów 2020. Jest…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2021 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „W poszukiwaniu szczęścia”. W ramach kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami on-line oraz platformę ankietową.

Oferta ZTU 2021


Diagnoza


Materiały on-line


Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: