Działamy razem z rodzicami!
Łęczyca (gmina), woj. łódzkie

Działamy razem z rodzicami!
Łęczyca (gmina), woj. łódzkie

– W czasie trwania kampanii w Szkole Podstawowej w Wilczkowicach odbyło się kilka imprez. Jedną z nich był Dzień Zdrowia. Pani dietetyk uczyła dzieci zasad zdrowego odżywiania. Tradycją szkoły jest Dzień Bezpieczeństwa, organizowany we współpracy z policją. Podczas rodzinnego pikniku i Dnia Otwartego dla Przedszkolaka razem z dziećmi bawili się rodzice – mówi Bożena Cieślarek, koordynator ZTU.

Realizację zadania tegorocznej edycji Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł rozpoczęto od zorganizowania akcji informacyjnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. W tym celu przygotowano gazetkę wykorzystując otrzymane materiały informacyjne i umieszczono ją przy wejściu do szkoły. Uczniowie przy udziale wychowawców analizowali ulotki i zadania konkursowe.

Większość zadań w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł realizowano w naszej szkole w Dniu Dziecka. Hasłem tegorocznej kampanii jest „Przyjaźń”, dlatego też uczniowie pisali prace na temat „Kim jest prawdziwy przyjaciel i jakie cechy powinien posiadać?”. Wykorzystując różne techniki plastyczne wykonali portret swojego przyjaciela Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny „Na skrzydłach przyjaźni” Uczniowie ilustrowali swoją wymyśloną przygodę z ulubionym bohaterem literackim. Na konkurs wpłynęły 22 prace.

Chętni uczniowie podjęli się nieco trudniejszych zadań. Wykonali ulotki informujące o zagrożeniach w sieci i bezpiecznym korzystaniu z portali społecznościowych, które zostały rozdane uczniom i rodzicom. Zaprojektowali gry planszowe propagujące zdrowy styl życia. Zostały one przetestowane w klasach w czasie rozgrywek o tytuł „Mistrza gier planszowych”. Każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom za udział w poszczególnych zadaniach kampanii. Dzieci zakończyły dzień wspólnymi grami i zabawami w gronie przyjaciół na boisku szkolnym

Na spotkaniach rodziców z wychowawcami rozmawiano na temat zagrożeń wynikających z biernego palenia i stosowania używek. Zachęcano rodziców do spędzania wolnego czasu z dziećmi i pomocy w zagospodarowaniu czasu wolnego.

W czasie trwania kampanii odbyło się kilka imprez. Jedną z nich był Dzień Zdrowia. Pani dietetyk uczyła dzieci zasad zdrowego odżywiania oraz wykazywała negatywne skutki sięgania po słodycze, i inne kaloryczne produkty. Następnie uczniowie wykonywali zdrowe kanapki, sałatki i surówki.

Tradycją naszej szkoły jest Dzień Bezpieczeństwa, organizowany we współpracy z policją. Uczniowie uczyli się bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, szkole i w domu, następnie oglądali filmy o niebezpiecznych zabawach i pracach w gospodarstwie prezentowane przez pracownika KRUS.

Rodzice klasy I zorganizowali piknik rodzinny. To impreza promująca zdrowy styl życia, zabawy z rówieśnikami i aktywne spędzanie wolnego czasu oraz życie bez uzależnień. Dzieci cieszyły się, że mają okazję wspólnie spędzić czas z rodzicami i przyjaciółmi. Rozegrano mecz w piłkę nożną pomiędzy rodzicami i dziećmi, rodziny pokonywały rowerowy tor przeszkód.

Klasa III uczestniczyła w manewrach sprawnościowych organizowanych przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Łęczycy. Spotkanie było okazją do nauczenia się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wzięcia udziału w konkursach sprawnościowych, rozmów z policjantami o zagrożeniach w domu, szkole i poza nią, zwiedzania wozów strażackich i policyjnych Uczniowie wykonali plakat na temat szkodliwości palenia. Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy medal.

Rodzice bawili się ze swoimi dziećmi również podczas Dnia Otwartego dla Przedszkolaka oraz Majówki Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły świetnie czują się w gronie rówieśników i przyjaciół. Działania zorganizowane w szkole podczas kampanii dostarczyły uczniom wiele radości ze wspólnych zabaw i zadowolenia z pracy. Uczniowie przekonali się, że prawdziwy przyjaciel to wielki skarb.

Autor: Bożena Cieślarek, SP w Wilczkowicach

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród konkursowych
  Informujemy, że od 18 października rozpoczynamy wysyłkę nagród, które przyznaliśmy w naszych kampanijnych konkursach. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac –…

  Czytaj dalej

 • Diagnoza ZTU – komunikat filmowy
  1 września 2021 w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, rozpoczęła się ewaluacja badania internetowego Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów 2020. Jest…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2021 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „W poszukiwaniu szczęścia”. W ramach kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami on-line oraz platformę ankietową.

Oferta ZTU 2021


Diagnoza


Materiały on-line


Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: