Trzeźwości song śpiewa cała gmina!
Przyrów, woj. śląskie

Trzeźwości song śpiewa cała gmina!
Przyrów, woj. śląskie

Trzeźwości song śpiewa cała gmina! Uwieńczenie całorocznych działań profilaktycznych realizowanych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Przyrowie także w 2016 stanowił „Marsz Trzeźwości”. W takt piosenki „Trzeźwości Song 2016” maszerujący dotarli do sklepów, gdzie sprzedawcom wręczyli materiały informujące o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych i papierosów nieletnim. Na zakończenie marszu przekazano dyplomy i nagrody laureatom konkursów.

W ramach udziału w ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Przyrowie – Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza oraz Gimnazjum im. Władysława St. Reymonta – odbył się konkurs plastyczno-literacki dla uczniów szkoły podstawowej „Pod dobrą opieką”, wychowawcy klas przeprowadzili też lekcje w oparciu o materiały profilaktyczno- edukacyjne.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej pracowali z kartami pracy „Tola i Tymek na ścieżce zdrowia” oraz „Kto pomoże, kto się zaopiekuje, kto pochwali”. Zajęcia miały na celu kształtować u najmłodszych uczniów dobre wzorce żywienia, dbanie o higienę osobistą i chęć pomocy innym ludziom. Uczniowie klas IV-VI na zajęciach wychowawczych pracowali z kartami „Pomóż Toli i Tymkowi dobrze wybrać”. Wychowawcy uczniów klas starszych szkoły podstawowej przeprowadzili pogadankę o określaniu emocji oraz sposobach radzenie sobie z nimi.

Uczniowie gimnazjum na godzinach wychowawczych pracowali z kartami „Jak radzić sobie z problemami?” i „Wolność i odpowiedzialność”. W toku dyskusji z wykorzystaniem metody drzewa decyzyjnego rozpatrywali przykładowe sytuacje problemowe i sposoby ich rozwiązania.

W miesiącu maju odbyły się tradycyjne imprezy sportowe pod hasłem „Uciekaj przed nałogiem” o zasięgu powiatowym: bieg przełajowy „Pro Memoria” oraz rajd rowerowy „Śladami Rosiczki”, podczas których promowaliśmy zdrowy styl życia na sportowo.

Jak co roku kampanią objęto również rodziców. Na zebraniu z rodzicami we wrześniu wychowawcy klas przekazali rodzicom ulotki informacyjne „Troszczę się o Ciebie”, o tym jak kształtować i pielęgnować dobre relacje z dzieckiem oraz nie popaść w nadopiekuńczość lub zaniedbanie rodzicielskie.

Podczas uroczystości pasowania na ucznia pierwszakom wręczone zostały zawieszki odblaskowe „Bądź widoczny na drodze”.

We wrześniu przed „Marszem Trzeźwości” przeprowadziliśmy w szkole podstawowej konkurs na plakat o tematyce profilaktycznej. Plakaty wykonało 22 uczniów. Komisja konkursowa na czele z panią dyrektor szkoły przyznała dwie pierwsze nagrody oraz sześć wyróżnień. Prace nagrodzone i wyróżnione zaprezentowano na wystawie.

W poniedziałek 26 września ulicami Przyrowa przeszedł ” kończący działania profilaktyczno – edukacyjne w ZS-P w Przyrowie w bieżącym roku. Uczniowie pod opieką pani wicedyrektor oraz nauczycieli wyruszyli sprzed szkoły o godz. 9.00. Uczestnicy maszerowali w takt piosenki „Trzeźwości Song 2016” niosąc przygotowane na tę okoliczność plakaty propagujące zdrowy styl życia i walkę z nałogami.

W lokalnych sklepach posiadających koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych i papierosów uczennice z samorządu szkolnego wręczyły sprzedawcom ulotki informacyjne oraz plakaty o zakazie sprzedaży nieletnim alkoholu i papierosów. Na zakończenie marszu podsumowano tegoroczne działania kampanii w szkole, wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów.

Pani dyrektor przypomniała o wejściu w życie w ostatnim roku przepisów zabraniających sprzedaży nieletnim dopalaczy i e-papierosów. Dopalacze prawnie uznane zostały na równi z narkotykami, a e-papierosy z papierosami. W tym roku pogoda nam dopisała.

Laureatami konkursów zostali: Klaudia Mackiewicz, Nadia Kępska, Michalina Pawlik, Martyna Kowalska, Kinga Jasińska, Julia Radło, Igor Walaszczyk, Antonina Kupisiewicz i Damian Maciąg.

„Trzeźwości Song 2016”- fragmenty

słowa Agnieszka i Wiesław Stanuchiewicz

 1. Póki jesteś piękny i młody

Nie pal papierosów nie niszcz swej urody

Tylko pij, pij soki owocowe tak jak my.

Ref: Ja nie piję – to widać

Ja nie piję – to słychać

Ja nie palę – to widać, słychać i czuć.

 1. Tak jak Wlazły, Stoch czy Lewandowski

Mnóż sukcesy, zwalczaj małe troski

Oraz ćwicz, ćwicz razem z nami i Ty.

Zdjęcia: szkola.przyrow.pl

Autor: Wiesław Stanuchiewicz, koordynator Kampanii w ZS-P w Przyrowie

 

 

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Nowe oferty wiosna-lato 2024
  Zachęcamy do zapoznania się z nowymi ofertami profilaktycznymi, które przygotowaliśmy na okres wiosenno-letni.
 • Konkurs fotograficzny – wysyłka nagród
  Informujemy, że wysyłka nagród przyznanych w konkursie “W zdrowym ciele zdrowy duch” zostanie zrealizowana do końca lutego 2024.
 • Konkurs fotograficzny – wyniki
  Poniżej prezentujemy wyniki konkursu fotograficznego pn. “W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który został zorganizowany w ramach kampanii ZTU 2023.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: