Profilaktyka w szkole to priorytet!
Koszęcin, woj. śląskie

Profilaktyka w szkole to priorytet!
Koszęcin, woj. śląskie

Profilaktyka w szkole to priorytet! Udział SP w Rusinowicach w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł miał na celu poszerzenie wiedzy profilaktycznej w zakresie wszelkiego rodzaju używek i w radzeniu sobie w sytuacjach zagrożenia życia. Chodziło o wskazanie, że pasje w życiu ratują przed nudą – twierdzą koordynatorzy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rusinowicach uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Klubu AA, dla którego sport jest ważnym czynnik integracji społecznej. Prezentując zdjęcia oraz opowiadając o różnych perypetiach z podróży rowerowych po kraju, zachęcał młodzież klas piątej i szóstej do aktywnego spędzania czasu wolnego, który jest antidotum na nudę.

Rodzice, mając na uwadze dobro własnych dzieci, chcąc wskazać na czym polega „dobra opieka”, wsparli szkolny program profilaktyki, przygotowując przedstawienie teatralne „Wróżki”. Przesłaniem rodziców było wskazanie, jak iść przez życie, dokonując właściwych wyborów. Uczynili to poprzez sztukę teatralną, aby dać przykład realizacji własnych zamierzeń i pasji życiowych i zachęcić dzieci do rozwijania swoich zdolności w różnych kołach zainteresowań.

Ważna jest profilaktyka w życiu codziennym. Pomoc jest najcenniejsza, gdy przychodzi we właściwym czasie. Mając to na uwadze, uczymy od najmłodszych lat, że „dobra opieka” to udzielenie właściwej pomocy czy to poszkodowanemu na ulicy, czy bliskiej osobie w domu. Być przygotowany na każdą ewentualność to nasz cel. Dlatego też pierwszoklasiści uczą się pierwszej pomocy przez cały rok, aby być przygotowanym na zaopiekowanie się potrzebującym oraz zadbać o własne bezpieczeństwo.

Zdobytą w pogadankach i prelekcjach pedagoga, policjanta czy strażaka wiedzę uczniowie mieli okazję wykorzystać w konkursach o tematyce profilaktycznej.

Autor: Beata Kurzac, pedagog szkolny

PRZEMOC BOLI 2016/2017

NARKOTYKI? TO MNIE NIE KRĘCI! 2016/2017

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: