ZTU realizujemy od wielu lat!
Prudnik, woj. opolskie

ZTU realizujemy od wielu lat!
Prudnik, woj. opolskie

ZTU realizujemy od wielu lat! Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł jest realizowana od wielu lat także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szybowicach – informują koordynatorzy.

Celem tegorocznej edycji odbywającej się pod hasłem „Dobra opieka – udany start w dorosłość” było również wspieranie kompleksowego rozwoju uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem dbania o własne zdrowie, higienę, sferę emocjonalną oraz relacje z innymi.

We wszystkich klasach przeprowadzone zostały zajęcia podejmujące temat zdrowia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego – umiejętności radzenia sobie ze stresem, unikania wyuczonej bezradności. Podczas spotkań wykorzystane zostały pakiety materiałów dla rodziców i uczniów promujące dobrą opiekę.

W ramach działań kampanii zorganizowany został – już po raz drugi – biwak profilaktyczny w Wierzbcu, gdzie przez całą noc przeprowadzane były zabawy, rebusy, quizy i zadania o tematyce profilaktycznej. Największą atrakcją biwaku okazały się podchody, które wymagały dobrej orientacji w terenie, zgrania grupy oraz odwagi, gdyż prowadzone były o zmroku.

Z okazji Dnia Dziecka w szkole rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem „Dobra opieka – udany start w dorosłość”, w którym nagrody za przygotowane prace otrzymali z klasy I: Zofia Halek, Maja Podleś, Monika Kotlińska i Amelia Dróżdż, z klasy II: Wiktoria Górzańska, Kamila Dobrowolska, Joanna Pastuła, z kasy III: Sara Furgała, Bartłomiej Gębala, Maja Stokłosa, z klasy IV: Katarzyna Juzwa, Jakub Sobkowicz, Julita Wilińska, z klasy V: Malwina Cebulka, Robert Kolan, Jakub Kolan, a z klasy najstarszej VI: Martyna Zachwieja, Joanna Beska, Weronika Twardowska.

Podsumowaniem kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł było spotkanie z przedstawicielkami Zespołu Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka w Prudniku. Sabina Węcel, Patrycja Kleszno oraz uczennice III klasy technikum ortopedycznego: Żaneta Deszczka, Violetta Twardowska, Natalia Rum przedstawiły uczniom prezentację na temat zasad zdrowego odżywiania i jego wpływu na pamięć, koncentrację, proces uczenia się, a także rozwój fizyczny.

Uczniowie dowiedzieli się też, dlaczego należy unikać nadmiernego spożywania cukru, soli i fast foodów. Zajęcia zawierały również elementy profilaktyki uzależnień – uczniowie po raz kolejny usłyszeli, dlaczego spożywanie alkoholu w młodym wieku jest bardzo szkodliwe i jaki ma to wpływ na młody, wciąż rozwijający się organizm.

Dbając o zdrowie, dzieci powinny również dobrze znać zasady udzielania pierwszej pomocy, dlatego też klasy IV–VI wzięły udział w pokazie udzielania pomocy przedmedycznej. Formy pomocy w przypadku oparzeń, zakrztuszeń oraz zatrzymania akcji serca i oddechu u osób dorosłych i dzieci zaprezentowały uczennice Szkolnej Drużyny Ratowniczej z Zespołu Szkół Medycznych. Z kolei uczniowie z klas I–III uczestniczyli w pokazie i ćwiczeniach praktycznych z pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Pawła Hoffmanna wraz z uczennicami z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Prudniku: Julią Niżyńską, Dominiką Placzek oraz Martyną Włodowską, należącymi do Klubu Ratowniczego Rescue. W związku ze zbliżającymi się wakacjami prowadzący ćwiczenia Paweł Hoffmann przypomniał uczniom wszystkie numery alarmowe związane z pomocą w górach, nad wodą i w przypadku porwania dziecka. Po utrwaleniu tych numerów uczniowie ćwiczyli rozmowę telefoniczną, jaką będą musieli przeprowadzić w sytuacji zagrożenia. Następnie – na fantomach noworodków i fantomie Brayden – każda grupa ćwiczyła udzielanie pierwszej pomocy, w tym także przy wykorzystaniu automatycznego defibrylatora ćwiczeniowego AED.

Wyposażeni w wiedzę, informacje na temat bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach zakończyli projekt „Dobra opieka – udany start w dorosłość”.

Autor: Barbara Muzyka

Materiał nadesłał: Franciszek Dendewicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach.

RODZINA NA TAK! – NOWOŚĆ

ALKOHOL I PAPIEROSY

Odpowiedzialny Kierowca 2016

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: