Kampania pozytywnie wzmacnia proces edukacyjny
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Kampania pozytywnie wzmacnia proces edukacyjny
Siemianowice Śląskie, woj. śląskie

Kampania pozytywnie wzmacnia proces edukacyjny! – Uczniowie SP nr 1 im. M. Kopernika w Siemianowicach Śląskich wzięli udział w konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł, a nagrody otrzymali na uroczystym apelu. Kampania pozytywnie wzmacnia proces edukacyjny i wychowawczy – uważa pedagog Wanda Abłażewicz, koordynatorka ZTU.

Z kolei w siemianowickim ZS nr 1 o kampanii pisano w szkolnym „Informatorze dla Rodziców”. – Zorganizowaliśmy też Dzień Profilaktyki i warsztaty – mówi Agnieszka Witaszczyk z ZS nr 1.

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Odpowiedzialny Kierowca 2016

Kampania ZTU to realizowane od lat w Szkole Podstawowej nr 1 im. M. Kopernika w Siemianowicach Śląskich ogólnopolskie przedsięwzięcie podejmujące problem profilaktyki uzależnień. 15 jubileuszowa edycja ZTU przebiegała pod hasłem „Grajmy w jednej drużynie”. Realizowane zadania, zgodnie z założeniami kampanii, wpłynęły pozytywnie na wzmocnienie procesu edukacyjnego i wychowawczego, wspieranie rozwoju osobowości uczniów i poczucia własnej wartości , rozwijania umiejętności nawiązywania współpracy z rówieśnikami oraz motywowanie do aktywności na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.

W ramach kampanii uczniowie otrzymali pakiety edukacyjne w postaci kolorowych broszur i ulotek. Uczniowie klas IV i V wykonali gazetkę propagującą hasła ZTU. Wszyscy uczniowie klas IV – VI wypełnili ankietę „Młodzi a substancje psychoaktywne 2015”. Wyniki ankiety i wnioski pedagog szkolny przedstawiła na posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

Ponadto na konkurs „Warto pomagać” 38 osób wykonało prace plastyczne, a 12 (z klas IV, V i VI) przygotowało prace literackie. Wszystkie prace zostały wysłane do biura kampanii. Dwie nasze uczennice za udział w konkursie „Warto pomagać” zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. Nagrody otrzymały na uroczystym apelu inaugurującym nowy rok szkolny.

W Zespole Szkół nr 1 – Szkole Podstawowej nr 16 im. B. Prusa oraz Gimnazjum nr 5 w ramach realizacji kampanii społecznej Zachowaj Trzeźwy Umysł przeprowadzono cykl zajęć edukacyjno-wychowawczych według opracowanego przez pedagoga scenariusza. Zajęcia dostosowane były dla uczniów klas IV–VI, jak i gimnazjum.

W szkole została przygotowana gazetka ścienna, gdzie uczniowie oraz rodzice mogli przeczytać informacje z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, bezpieczeństwa, alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, jak również zamieszczono informacje gdzie można szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych, trudnych, wymagających wsparcia osób trzecich.

Zorganizowany został także Dzień Profilaktyki, podczas którego uczniowie klas IV – VI SP oraz I – III GM wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez specjalistów z Centrum Szkoleniowo – Profilaktycznego z Krakowa. W klasach IV – VI SP: zrealizowane były tematy: „Przemoc niemoc” oraz „Dopalacze – nie daj się wypalić”, a w klasach: I – III GM „Zażywasz – przegrywasz”, i „Hejtowanie”.

Ponadto uczniowie zostali zapoznani z konkursami organizowanymi w ramach kampanii ZTU, a rodzice z programem działań profilaktycznych w ramach ZTU za pomocą redagowanego w szkole „Informatora dla Rodziców”. W informatorze mogli m. in. przeczytać artykuł o środkach psychoaktywnych, skutkach nadużywania alkoholu oraz zostali zapoznani z główną ideą Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Dla rodziców przygotowano również spotkanie profilaktyczne dot. środków psychoaktywnych przeprowadzone przez specjalistów z Centrum Szkoleniowo – Profilaktycznego z Krakowa.

Materiał z Zespołu Szkół nr 1 przygotowała Agnieszka Witaszczyk, a z SP nr 1 pedagog Wanda Abłażewicz, koordynatorka kampanii ZTU.

Relacje nadesłała Teresa Zawodniak z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: