Zdrowy styl i walka z nałogami!
Przyrów, woj. śląskie

Zdrowy styl i walka z nałogami!
Przyrów, woj. śląskie

Działania realizowane w ramach ZTU w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie zakończono Marszem Trzeźwości. – W asyście policjantów z komisariatu w Koniecpolu maszerowaliśmy w takt piosenki „Trzeźwości Song 2015”, niosąc plakaty o tematyce propagującej zdrowy styl życia i walkę z nałogami. Z materiałami profilaktycznymi ZTU odwiedziliśmy też sprzedawców alkoholu – relacjonuje Wiesław Stanuchiewicz, koordynator kampanii.

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Odpowiedzialny Kierowca 2016

W ramach uczestnictwa w kampanii ZTU 2015 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie – Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza oraz Gimnazjum im. Władysława St. Reymonta zrealizowano wiele różnorodnych działań profilaktyczno-edukacyjnych. Zdrowy styl i walka z nałogami to priorytety tych przedsięwzięć.

W konkursie plastyczno-literackim dla uczniów szkoły podstawowej „Warto pomagać” wykonano prace plastyczne, prezentując w jaki sposób i dlaczego warto pomagać innym. Odbył się też konkurs ulotowy o tematyce sportowej dla uczniów szkoły podstawowej „Zdrowe zagranie”. Uczniowie wypełnili ulotki konkursowe odpowiadając na 5 pytań dotyczących siatkówki w kontekście zdobycia przez polskich siatkarzy tytułu Mistrzów Świata w 2014 roku w Polsce.

W ramach kampanii w szkole wychowawcy klas przeprowadzili ze swoimi uczniami lekcje wychowawcze w oparciu o materiały profilaktyczno- edukacyjne. Uczniom szkoły podstawowej rozdano ulotki profilaktyczne: „Ja – Ty – My” zachęcające do pomocy innym i doskonalenia przez to swoich umiejętności. Uczniom gimnazjum ulotki „Co dwie głowy, to nie jedna” rozwijające motywacje do współdziałania z innymi oraz chęć udzielania i przyjmowania pomocy.

W kwietniu w bibliotece szkolnej miała miejsce wystawa książek Barbary Rosiek, znanej z m.in. z „Pamiętnika narkomanki” oraz prezentacja książek z działu „Profilaktyka uzależnień”.

W maju podczas tradycyjnych imprez sportowych „Uciekaj przed nałogiem” o zasięgu powiatowym: biegu przełajowego „Pro Memoria” oraz rajdu rowerowego „Śladami Rosiczki” promowaliśmy zdrowy styl życia na sportowo.

W bieżącym roku pedagog szkolny wzięła udział w kursie on-line Akademii Profesjonalnego Nauczyciela.

Przed zakończeniem roku szkolnego 2014/2015 w klasie VI szkoły podstawowej oraz w klasach III gimnazjum przeprowadzone zostało badanie ankietowe „Młodzi i substancje psychoaktywne”. Uczniowie wypełnili kwestionariusz ankiety drogą elektroniczną po zalogowaniu się na stronie www.trzezwyumysl.pl.

Jak co roku kampanią objęto również rodziców. Na zebraniu z rodzicami we wrześniu wychowawcy przekazali rodzicom ulotki profilaktyczne „Jak pomagać dzieciom”. Rodzice mogli dowiedzieć się z nich o metodach wychowawczych, w tym uczenia dzieci empatii oraz zawierające porady dotyczące pomagania i uczenia dzieci samodzielności.

Podczas uroczystości pasowania na ucznia pierwszaków wręczone zostały zawieszki odblaskowe „Bądź widoczny na drodze”.

24 września 2015r. ulicami Przyrowa przeszedł „Marsz Trzeźwości” kończący działania profilaktyczno-edukacyjne realizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie pod opieką Pań Dyrektor oraz nauczycieli i w asyście zabezpieczających trasę policjantów z komisariatu w Koniecpolu wyruszyli sprzed szkoły o godz. 10.00.

W tegorocznym marszu udział wzięli także: Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pełnomocnik Wójta Gminy ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Uczestnicy maszerowali w takt piosenki „Trzeźwości Song 2015” niosąc przygotowane na tę okoliczność plakaty o tematyce propagującej zdrowy styl życia i walkę z nałogami. W lokalnych sklepach posiadających koncesję na sprzedaż napojów alkoholowych i papierosów uczniowie wręczyli właścicielom i sprzedawcom ulotki profilaktyczne oraz plakaty profilaktyczne o zakazie sprzedaży nieletnim alkoholu i papierosów. Na zakończenie marszu podsumowano tegoroczne działania kampanii w szkole, wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów. W tym roku pogoda nam dopisała.

Laureatami konkursów zostali: Martynka Kowalska, Natalia Kustal, Dawid Raczyński, Kacper Menkarski i Nadia Mysłek.

Autorem opracowania jest Wiesław Stanuchiewicz, koordynator kampanii w ZS-P w Przyrowie.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: