W drużynie ZTU osiągniemy więcej!
Sanok, woj. podkarpackie

W drużynie ZTU osiągniemy więcej!
Sanok, woj. podkarpackie

W drużynie ZTU osiągniemy więcej! – Działając w Grupie Wolontariatu pod opieką Joanny Warchoł-Żuchowskiej, a także podczas szkolnych imprez ZTU i wycieczek, młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku doskonaliła umiejętność współpracy, współdziałania i dostrzegania potrzeb drugiego człowieka – mówi koordynator kampanii Edyta Białowąs.

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Odpowiedzialny Kierowca 2016

Głównym celem tegorocznej kampanii pod hasłem „Grajmy w jednej drużynie!” było uzmysłowienie gimnazjalistom, że konflikty są nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Dlatego też muszą nauczyć się je rozwiązywać w taki sposób, aby przyczynić się do wzajemnej współpracy i współdziałania.

Wiedząc, że to my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie młodzieży do świadomego kierowania swoim życiem, rozpoczęliśmy realizację celów kampanii od pedagogizacji rodziców na spotkaniach ogólnych oraz indywidualnych. Pogadanki przeprowadzane były przez nauczycieli, ale także przez rodziców-specjalistów (np. lekarzy) dotyczyły zagrożeń związanych z używkami, wartości sportu i właściwego odżywiania czy istoty współdziałania, które pozwala na osiąganie lepszych rezultatów i wymarzonych celów. Przekazano rodzicom ulotki profilaktyczne otrzymane w ramach kampanii – „Jak pomagać dzieciom?”.

Ciekawym czasem na naukę i obserwację umiejętności współpracy uczniów w grupie są różnego rodzaju uroczystości i imprezy szkolne, wycieczki dalsze i bliższe. Jest to świetny czas na budowanie prawidłowych relacji między rówieśnikami oraz na naukę rozwiązywania konfliktów, zadbania o realizowanie własnych potrzeb, ale i kształtowanie umiejętności pozytywnego myślenia. Oprócz poznawania atrakcji turystycznych, uczniowie stali się bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia. Wspólne wyjazdy i zajęcia rozbudzały ciekawość poznawczą, uczyły wnikliwej obserwacji, form aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijały zainteresowania, a przede wszystkim stanowiły doskonałą okazję do integracji grupy. Każda klasa miała możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami zarówno poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej szkoły, gazetce ściennej, jak i rodzicom w czasie wywiadówek.

Realizując zadania dotyczące promowania wartościowych przedsięwzięć zdrowotnych i sportu, uczniowie wzięli udział w internetowym konkursie „Zagrywka w punkt” dotyczącym siatkówki. W konkursie dwóch naszych uczniów – Gabriela Nowacka, Jędrzej Stefański zdobyli tytuł laureata.

W ramach promocji zdrowego stylu życia i promowania aktywności fizycznej wśród uczniów i dorosłych zorganizowano kilka imprez: mecz koszykówki nauczyciele-uczniowie, Dzień Sportu oraz Rajd Jedynki.

Mecz odbył się pod hasłem kampanii „Grajmy w jednej drużynie!”, ale tym razem uczniowie okazali się lepsi. Jak co roku w czasie dni sportu rozegrano mecze w piłce siatkowej (dziewczyny) i w piłce nożnej (chłopcy). Również po raz kolejny uczniowie zmierzyli się z nauczycielami, tym razem w siatkówce i zwycięską drużyną okazali się dorośli. Atmosfera była bardzo gorąca, wszyscy uczestnicy brali udział z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem, a przede wszystkim z zachowaniem zasad fair play.

Rajd Jedynki to również ciekawy sposób spędzenia czasu w grupie rówieśników, pod opieką nauczycieli. Była to piesza wędrówka po Paśmie Olchowieckim w piękną pogodę, z cudownymi widokami i w fantastycznej atmosferze.

Istotnym elementem działania szkoły w sferze wychowawczej jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby drugiego człowieka, na potrzebę współpracy. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim „Razem lepiej”. Jedną z laureatek konkursu była nasza uczennica Klaudia Durał. Dla naszej szkoły ważnym aspektem tej działalności są różnego rodzaju działania charytatywne, ponieważ oprócz uwrażliwiania na ludzkie cierpienie uczą, że tylko współpraca w grupie daje istotne efekty w pomocy innym. W Gimnazjum nr 1 działa Grupa Wolontariatu pod opieką Joanny Warchoł-Żuchowskiej, która m.in. prowadziła całoroczną akcję zbiórki zakrętek, w której uczestniczyły wszystkie klasy. Jak co roku prowadziła akcję „Oddaj pluszaka dla dzieciaka”, czy uczestniczyła w akcji zbiórki żywności dla potrzebujących.

Akcje prowadzone przez koło cieszyły się dużym powodzeniem zarówno wśród młodzieży, jak i wśród rodziców. Wszystkie przedsięwzięcia, a jest ich corocznie kilka, przyczyniły się do kształtowania u młodzieży postaw humanitarnych, uświadomienia, że warto pracować w grupie, dzielić się swoimi doświadczeniami, bo wówczas łatwiej osiągnąć wymarzony cel.

W ramach pracy wychowawczej i profilaktycznej szkoły przeprowadzono również pogadanki, prelekcje dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa – spotkania dla uczniów z przedstawicielami policji. Natomiast uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym “I Ty możesz zmienić swoje życie” organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Arka Noego. Po raz kolejny przypomniano uczniom, jakie istnieją zagrożenia związane z uzależnieniami (narkotyki, alkohol, papierosy), ale również zwrócono uwagę na zagrożenia związane z piciem napojów energetyzujących. Młodzieży przekazano również informacje na temat rozsądnego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjnych i komunikacyjnych, uświadamiając czym jest bezpieczeństwo w sieci oraz

cyberprzemoc wśród nastolatków. Informacje dotyczące wyżej wymienionych zagrożeń przekazano również rodzicom w ramach pedagogizacji.

Realizowanie zadań nie zakończyło się wraz z końcem roku szkolnego i jest kontynuowane w bieżącym roku. Grupa Wolontariatu rozpoczęła kolejny rok działalności i zamierza kontynuować swoje akcje. Wychowawcy i pozostali nauczyciele uświadamiają uczniom, przy każdej nadarzającej się okazji, jak ważna jest współpraca w grupie, ale i nie zapominanie o swoich potrzebach i marzeniach, jak ważne jest budowanie prawidłowych relacji z dorosłymi i korzystanie z ich doświadczeń. Jak co roku, cele kampanii ZTU mamy na uwadze i realizujemy cały rok, a nie tylko w czasie jej trwania.

Relację nadesłała Edyta Białowąs, współpraca: Joanna Warchoł-Żuchowska.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach programu Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2024


Regulaminy 2024


Lista laureatów ZTU 2023


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: