Rodzina, aktywność, bezpieczeństwo!
Tułowice, woj. opolskie

Rodzina, aktywność, bezpieczeństwo!
Tułowice, woj. opolskie

Rodzina, aktywność, bezpieczeństwo! – Kampanijny festyn rodzinny to impreza, która miała uświadamiać, jak ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego wręczaliśmy ulotki profilaktyczne tłumaczące, jak reagować, gdy widzimy pijanego kierowcę, a uczestników rodzinnych konkursów nagradzaliśmy odblaskami – mówi koordynator Ewa Dzwonnik.

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Odpowiedzialny Kierowca 2016

W Gminnym Zespole Szkół w Tułowicach w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł przeprowadzono działania, które koordynowali pedagog szkoły Ewa Dzwonnik, Joanna Dąbrowska-Drzewiecka. W realizację ZTU zaangażowali się też nauczyciele: Lucyna Makuch, Justyna Nowak, Barbara Pasoń – szkolni koordynatorzy działań.

Rozpoczęto od poinformowania uczniów i nauczycieli o uczestnictwie szkoły w ogólnopolskim projekcie, tak aby mieli poczucie uczestniczenia w przedsięwzięciu ogólnokrajowym.

W ramach Zachowaj Trzeźwy Umysł zorganizowano w szkole festyn pod hasłem „Dzień aktywności rodzinnej”, na którym uświadamiano społeczeństwo jak ważne jest bezpieczeństwo. Uczestnikom rozdane zostały ulotki profilaktyczne o tym, jak ważne jest reagowanie, gdy widzimy kierowcę pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających i jakie wynikają konsekwencje z braku reakcji.

Dodatkowo proponowane przez w czasie festynu działanie w formie zabawy i aktywnego wypoczynku miało na celu przede wszystkim kształtowanie umiejętności spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym, ponieważ rodzina daje poczucie bezpieczeństwa, a wypoczynek w gronie rodzinnym jest najprzyjemniejszy . Razem łatwiej jest pokonywać problemy.

Konkurencje sportowe dla uczniów i ich rodziców pokazały, że drugi człowiek może przyczynić się do ciekawszego spędzania czasu wolnego. Aby zmobilizować uczniów i ich rodziny do udziału w konkurencjach przygotowaliśmy drobne nagrody rzeczowe – opaski odblaskowe, które zapewnią bezpieczeństwo na drodze. Dzieciom rozdano kolorowe daszki kampanii ZTU oraz dyplomy za uczestnictwo.

– W czasie imprezy promowaliśmy zdrowe jedzenie, zachęcaliśmy do regularnego spożywania warzyw i owoców w postaci soków. Każdy uczestnik miał możliwość poczęstowania się świeżo przygotowanym sokiem warzywno-owocowym – mówią koordynatorki

Głównymi odbiorcami festynu byli uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej wraz z rodzicami.

Dodatkowe działania pedagoga szkolnego: konkursy profilaktyczno-edukacyjne ZTU; zajęcia w klasach V b i VI b SP z wykorzystaniem ulotki „Ja ,Ty, My” (maj 2015r.), a także przeprowadzenie badań ankietowych „Młodzi i substancje psychoaktywne” w klasach 6a, 6b SP oraz 3a, 3b, 3c PG; zajęcia na podstawie ulotki profilaktycznej „Co dwie głowy to nie jedna” w klasach 1a,1b Publicznego Gimnazjum (wrzesień 2015r), natomiast w klasach 4a, 4b Szkoły Podstawowej zajęcia o tematyce „Jedz zdrowo”- prezentacja multimedialna połączona z degustacją warzyw i owoców (październik 2015r). W klasie 3b Szkoły Podstawowej odbyły się zajęcia na podstawie ulotki „Warto pomagać”; wręczenie ulotek profilaktycznych w czasie spotkania z rodzicami „Jak pomagać dzieciom?”; wykonanie gazetki tematycznej: „Jedz zdrowo, uprawiaj sport”.

Opracowanie przygotowała koordynator ZTU Ewa Dzwonnik, pedagog w Gminnym Zespole Szkół w Tułowicach.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: