GKRPA co roku wybiera Trzeźwy Umysł!
Postomino, woj. zachodniopomorskie

GKRPA co roku wybiera Trzeźwy Umysł!
Postomino, woj. zachodniopomorskie

GKRPA co roku wybiera Trzeźwy Umysł! Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych gminy Postomino od lata wybiera Zachowaj Trzeźwy Umysł jako kampanię realizowaną zarówno w szkołach, jak i w wśród dorosłych mieszkańców. Kampanię wspiera wójt Janusz Bojkowski.

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016

Odpowiedzialny Kierowca 2016

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych była organizatorem I Gminnego Przeglądu Form Artystycznych „Nie dla uzależnień” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Janusza Bojkowskiego. Impreza odbyła się 4 grudnia w Wielofunkcyjnej Sali Widowiskowej przy Centrum Kultury w Postominie.

– Celem spotkania i przeglądu form artystycznych pod hasłem „Nie dla uzależnień – Dziękuję, ja się nie truję” było wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. To może być właśnie teatr, teatrzyk, kabaret, taniec, sport, hobby – opowiada prowadząca przegląd przewodnicząca GKRPA Teresa Rysztak. Oficjalnego otwarcia zorganizowanej przez GKRPA imprezy dokonał wójt Janusz Bojkowski, który wspólnie z Mirosławą Lemtis-Gawędą podsumował kampanię Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015.

Młode pokolenie narażone jest na liczne i poważne zagrożenia. Ich liczba i rozmaitość wymogła na troskliwych dorosłych działania, które chociażby ograniczały lub nie dopuszczałyby do kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Badania socjologów potwierdzają, że z roku na rok wzrasta liczba młodych ludzi stykających się z piciem, paleniem, narkotykami, dopalaczami i agresją. To dlatego GKRPA co roku wybiera Trzeźwy Umysł!

Jak wynika ze zrealizowanych w 2014 r. międzynarodowych badań wśród młodzieży szkolnej aż 43% uczniów piło alkohol w wieku 11 – 14 lat, natomiast wśród 15 latków już aż 72% spożywało napoje alkoholowe w minionym roku. Te cyfry są wielce zatrważające. Proces uzależnienia u młodego człowieka następuje szybko i niesie wiele upośledzeń, prowadzi do zachowań ryzykownych, groźnych dla zdrowia i życia, zakłóca proces rozwojowy.

Celem tego spotkania i przeglądu form artystycznych pod hasłem „Nie dla uzależnień” – Dziękuję, ja się nie truję – było wskazanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. To może być właśnie teatr, teatrzyk, kabaret, taniec, sport, hobby. W trakcie przygotowań prezentacji pojawiły się rozmowy o problemie uzależnienia, o jego szkodliwości.

Oficjalnego otwarcia tej kulturalno-profilaktycznej imprezy dokonał wójt Janusz Bojkowski, który wspólnie z Mirosławą Lemtis-Gawędą dokonał podsumowania kampanii Zachowaj trzeźwy umysł w naszej gminie. Miło nam poinformować, że Jubileuszowe Złote Certyfikaty za świadome i konsekwentne działania na rzecz wspierania nowoczesnej profilaktyki otrzymała Gmina Postomino, Wójt Gminy Postomino Janusz Bojkowski, Mirosława Lemtis-Gawęda i Teresa Rysztak.

Wręczone zostały też nagrody dla laureatów ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015. Otrzymali je: Weronika Sawicka z ZS w Jarosławcu, Cezary Machelski z Gimnazjum w Postominie, Alicja Łukasik ze Świetlicy Środowiskowej w Staniewicach, Otylia Pruske z SP w Postominie i Jakub Pruszyński z SP w Postominie.

W trakcie przeglądu, który prowadziła przewodnicząca GKRPA Teresa Rysztak, wielkie emocje towarzyszące prezentacjom, rozładowywane były myślą przewodnią „Dziękuję, ja się nie truję”. Mamy nadzieję, że hasło to zostało dostatecznie utrwalone w sercach i umysłach młodych ludzi. Przegląd podzielony był na kategorie wiekowe.

W kategorii artystów z kl. IV –VI SP wystąpili: zespół „Asertywni” z Pieszcza ze sztuką pt. „Dobry wybór” (opiekun Małgorzata Banasik), zespół „Gong” ze Staniewic w sztuce „O królewnie Snieżce inaczej” (opiekun Dagmara Herman) oraz zespół „Razem lepiej” ze Świetlicy Środowiskowej ze Staniewic z nową wersją „Czerwonego Kapturka” pod opieką Hanny Matuszczak.

W grupie gimnazjalnej wystąpili: Grupa Gimnazjalistów „Metafora” z Pieszcza ze sztuką „Gorzka prawda” (opiekun Alicja Bukowska), Grupa Teatralna „Latarnia” z Jarosławca ze spektaklem „Ktoś mnie ocalił” (opiekun Tomasz Mielczarek) oraz uczestnicy Świetlicy Środowiskowej z Postomina z przedstawieniem pt. „Babciu, opowiedz mi bajeczkę” (opiekun Mariola Bukowska).

W grupie mieszanej – najstarszej – wystąpił pokoleniowy zespół z Pracowni Sztuk Pięknych „GAMMA” ze spektaklem „Życie to cudowny dar” (opiekun Jadwiga Czerwińska) i Klub Aktywnego Seniora przy Postomińskim Stowarzyszeniu „ Razem lepiej” z kabaretową scenką pt. „Życiem śpiewane” (opiekun Teresa Rysztak).

Po prezentacjach odbyło się spotkanie z przedstawicielem Straży Granicznej, który opowiedział w jaki sposób uniemożliwia się przemyt narkotyków, a następnie specjalnie szkolony pies zademonstrował jak potrafi znaleźć ukryte narkotyki.

Jury w składzie: Agnieszka Kowalik – przedstawicielka GKRPA, Renata Zielonka – dyrektor Gminnej Biblioteki w Postominie oraz Marek Leśniewski – dyrektor CKiS mieli niezwykle trudne zadanie, bo zarówno przekaz profilaktyczny, jak i artystyczny był wysoki. Reakcje widowni też wskazywały na głębokie zaangażowanie w przekazywane treści. Po burzliwych obradach werdykt był następujący: wszyscy zasłużyli na słowa uznania i nagrodę, jaką będzie wyjazd do teatru (w przyszłym roku – w zależności od repertuaru), wszyscy pogłębili wiedzę o trudnych problemach uzależnień i za to wielkie podziękowania dla opiekunów, dla troskliwych dorosłych. Złote statuetki za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zdobyli: Zespół „Gong” z SP Staniewic, Grupa Teatralna „Metafora” z Gimnazjum w Pieszczu oraz Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej”.

– W imieniu GKRPA serdecznie gratuluję zwycięzcom i serdecznie dziękuję WSZYSTKIM, którzy występowali, pracowali i przyczynili się do tego święta Teatru Profilaktycznego. Wasze zaangażowanie daje nadzieję, że będzie potrafili świadomie powiedzieć NIE – DLA UZALEŻNIEŃ – podsumowała prowadząca.

Materiał nadesłała Teresa Rysztak.

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2022


Regulaminy


Lista laureatów ZTU 2021


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: