Czekamy na kolejną edycję ZTU!
Chełmiec, woj. małopolskie

Czekamy na kolejną edycję ZTU!
Chełmiec, woj. małopolskie

Czekamy na kolejną edycję ZTU! Uczniowie SP w Marcinkowicach już dziś czekają na kolejną edycję kampanii. Kampania zwraca uwagę na ważne aspekty ich życia, pozwala zastanowić się nad swoimi walorami, ale też koncentruje się na korzyściach płynących z działalności zespołowej – relacjonuje Irena Szajewska.

Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach kolejny już raz uczestniczyła w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Pierwszy etap działań polegał na zapoznaniu dzieci, nauczycieli i rodziców z założeniami kampanii oraz konkursami zaproponowanymi przez organizatora. Pojawiła się gazetka informacyjna na szkolnym korytarzu.

Kolejne etapy wymagały dużej aktywności dzieci. Chętnie uczestniczyły one w zajęciach z wykorzystaniem ulotek profilaktycznych „Ja-ty-my” oraz „Warto pomagać”. Przekonały się, że pomaganie jest ważne dla osoby, która go potrzebuje, ale wzbogaca również osobę, która udziela pomocy. Zauważyli również, że w grupie można zrobić więcej pożytecznych rzeczy niż samodzielnie. Przydatne dla nauczycieli były zawarte w poradniku scenariusze zajęć. Następnie chętni uczniowie przygotowali prace literackie i plastyczne na konkurs „Warto pomagać”. Uczestniczyli też w konkursie ulotkowym „Zdrowe zagranie” sprawdzającym wiedzę z zakresu siatkówki. Najładniejsze prace dzieci pod koniec czerwca zostały wysłane na adres organizatora do Poznania.

W ramach działań kampanijnych uczniowie klas 4-6 wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Przemierzyli szlak filmowego Ojca Mateusza. Zachwycali się Rynkiem z gotyckim Ratuszem, Rynkiem Małym, gotycką Bazyliką Katedralną, synagogą. Widzieli Bramę Opatowską, Ucho Igielne. Spacerowali uliczkami, które znają z jedynkowego serialu. Zwiedzili Zbrojownię Rycerską, podążali Podziemną Trasę Turystyczną, płynęli statkiem po Wiśle. W czasie tej wycieczki było wiele sytuacji wymagających współdziałania i pomagania sobie nawzajem, bo tylko dzięki temu wycieczka mogła być udana i przyjemna.

Finał kampanii w naszej szkole odbył się w Dzień Dziecka, jak zwykle na sportowo i artystycznie. Uczniowie uczestniczyli więc w zmaganiach sportowych. Młodsze dzieci brały udział w zabawach i grach sprawnościowych. Natomiast starsi uczniowie rozegrali mecze siatkówki. Najlepsi w tej dyscyplinie okazali się chłopcy z klasy 6.

Następnie uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym dla grup. Zadaniem każdego zespołu było wykonanie plakatu przy zastosowaniu różnych technik i różnorodnych materiałów plastycznych na jeden wybrany temat: „Warto pomagać”, „Policja przyszłości”. Powstało kilka ciekawych prac, a twórcy najładniejszych zostali nagrodzeni.

W przerwie między konkursami uczniowie wyszli na plac obok szkoły, gdzie czekał na nich pyszny poczęstunek – grillowane kiełbaski i soki, przygotowane przez rodziców, którzy chętnie włączyli się w organizację uroczystości dla dzieci.

Kolejnym punktem imprezy było wręczenie nagród za konkursy. Pani dyrektor Ewa Pierzchała, nagrodziła zwycięzców grupowego konkursu plastycznego w ramach realizacji kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Dyplomy i słodkie upominki otrzymali uczniowie z klasy 4: Aleksandra Konar, Martyna Kowalczyk, Katarzyna Bębenek, Natalia Słaby. Nagrodzoną grupę z klasy 5 tworzyli: Julia Niemas, Jessica Janus, Gabriela Plata, Laura Garbacz, Michał Świderski, Tomasz Piszczek. Grupa z klasy 6, która wykonała najładniejszy plakat składała się z następujących uczniów: Marek Samek, Filip Gibas, Andrzej Czop, Bogdan Pawlik, Artur Brdej. Wręczono też puchary i dyplomy za rozgrywki sportowe.

Uczniowie naszej szkoły już dziś czekają na kolejną edycję kampanii. Różne działania w ramach kampanii stwarzają wiele możliwości do twórczej aktywności dzieci, zwracają uwagę na ważne aspekty ich życia, pozwalają zastanowić się nad swoimi walorami, ale też koncentrują się na korzyściach płynących z działalności zespołowej. Z tym wszystkim skorelowana jest również tematyka konkursów, w których uczniowie chętnie uczestniczą, i dzięki temu mają okazję zaprezentować swoje uzdolnienia.

Koordynator kampanii: Irena Szajewska

KAMPANIA PRZECIW DOPALACZOM

PRZECIW PRZEMOCY W SZKOLE

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród konkursowych
  Informujemy, że od 18 października rozpoczynamy wysyłkę nagród, które przyznaliśmy w naszych kampanijnych konkursach. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac –…

  Czytaj dalej

 • Diagnoza ZTU – komunikat filmowy
  1 września 2021 w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, rozpoczęła się ewaluacja badania internetowego Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów 2020. Jest…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2021 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „W poszukiwaniu szczęścia”. W ramach kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami on-line oraz platformę ankietową.

Oferta ZTU 2021


Diagnoza


Materiały on-line


Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: