Pomagamy i startujemy w konkursach ZTU!
Sanok, woj. podkarpackie

Pomagamy i startujemy w konkursach ZTU!
Sanok, woj. podkarpackie

Pomagamy i startujemy w konkursach ZTU! Koło Wolontariatu w Gimnazjum nr 4 w Sanoku pod opieką Heleny Garbaczewskiej, Iwony Memer i Moniki Sądelskiej, skupia ponad 50 uczniów, prowadząc niezwykle różnorodną działalność. – Inicjatywy obejmowały m.in. zbiórki zabawek, przyborów szkolnych czy żywności. Bardzo cieszy nas bezinteresowność i pomoc uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli – podkreślają koordynatorzy.

Uwrażliwianie uczniów na ludzkie cierpienie i jego łagodzenie we wszystkich okolicznościach i w każdym czasie jest Istotnym elementem kampanii ZTU w Gimnazjum nr 4 w Sanoku. Zadania te są realizowane poprzez promowanie zdrowego stylu życia i działalność charytatywną jako formę spędzania czasu wolnego uczniów.

W naszej szkole działa Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką p. Heleny Garbaczewskiej, p. Iwony Memer i p. Moniki Sądelskiej. Koło skupia ponad 50 członków społeczności uczniowskiej, prowadzi różnorodną działalność. Najczęściej organizowane były zbiórki zabawek, przyborów szkolnych oraz ubrań czy żywności długoterminowej. Wielokrotnie (m.in. : Dzień Dziecka, okres Świat Wielkanocnych) młodzież naszej szkoły podzieliła się swoimi zabawkami z dziećmi objętymi opieką Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Sanoku.

Cała społeczność wolontariatu brała udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych: „Dziewczynka z zapałkami”, „Podziel się posiłkiem”, czy rozprowadzanie kalendarzyków, fotografii na rzecz fundacji.

W naszej szkole zorganizowano też zbiórkę dla dzieci z Ukrainy. Cała społeczność szkolna zaangażowała się bardzo intensywnie i jak zwykle ucieszyła nas bezinteresowność, i pomoc uczniów, ich rodziców, i nauczycieli. Nieocenioną pracę w akcji „Góra darów” okazali wolontariusze ze szkolnego koła wolontariatu, którzy pracowali przy pakowaniu i opisywaniu paczek. Dary zostały przekazane do punktu zbiorczego przy ulicy Bema w Sanoku i po zakończeniu ogólnosanockiej zbiórki wyruszyły do potrzebujących.

Wszystkie wymienione akcje (a jest ich corocznie kilka) to kształcenie u młodzieży postaw humanitarnych, a także uświadomienie, w jaki sposób można wartościowo spędzić czas wolny wspierając najbardziej potrzebujących i wzmacniając poczucie własnej wartości jako człowieka odpowiedzialnego za siebie i innych.

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli też udział we wszystkich ogólnopolskich konkursach ogłoszonych w ramach ZTU. Wspólnie ze szkolnym koordynatorem akcji młodzież spędzała wolny czas na wykonywaniu prac plastycznych czy nagrywaniu filmów do konkursu „pokażcie się”.

W przygotowanie młodzieży do konkursów zaangażowanych (oprócz koordynatora) było wielu nauczycieli. Umiejętności plastyczne szlifował Adam Kuliga, a literackie Ewa Wrotniak i Monika Sądelska.

Po ogłoszeniu wyników części konkursów okazało się, że mamy czterech laureatów: „Zimowi medaliści” konkurs internetowy – Martyna Wojciechowska, „Nasz czas” konkurs plastyczno literacki – Klaudia Litwin, Dawid Mocur, Maria Mocur.

W dalszym ciągu czekamy na ogłoszenie wyników konkursu filmowego „Pokażcie się”. W konkursie tym brały udział dwie grupy uczniów z naszego gimnazjum, prezentując swoje hobby i pasje rozwijane w wolnej chwili.

Informacje, sprawozdania, zdjęcia filmy, prezentacje multimedialne z poszczególnych działań przeprowadzonych w ramach kampanii ZTU ukazały się na stronie internetowej szkoły. Niejednokrotnie opis przebiegu wraz z bogatą oprawą fotograficzną, filmową poszczególnych akcji znajdował się na łamach lokalnej prasy – „Gazeta Sanocka”, „Tygodnik Sanocki” czy też na portalach internetowych esanok.pl.

Efektem wszystkich działań podjętych przy realizacji założonych celów prozdrowotnych było duże zaangażowanie młodzieży w poszczególne ich etapy. Twórczość i kreatywność młodzieży znalazła swoje ujście przy tworzeniu pytań do wywiadów ze sportowcami czy przygotowywaniu dla nich pokazów sportowych. Uzdolnieni plastycznie bądź literacko mogli wykazać się podczas udziału w konkursach. Bardziej odważni podzielili się swoją pasją na łamach społeczności szkolnej. Niektórzy uczniowie szeroko wzbogacili swoją wiedzę i umiejętności przy realizacji projektów edukacyjnych, a ci bardziej wysportowani zachęcali do aktywności fizycznej pozostałych.

Realizowanie zadań nie zakończyło się wraz z końcem kampanii, ale jest nadal kontynuowane. Grupa Wolontariatu rozpoczęła kolejny rok działalności, zamierza kontynuować swoje akcje i rozszerzać działania charytatywne. Zawiązały się nowe grupy projektowe mające na celu kształtowanie profilaktyki zdrowotnej i prosportowej.

Uczniowie sygnalizują chęć zorganizowania kolejnego spotkania z ciekawymi osobistościami, a Dzień Sportu jest już tradycją w naszej szkole.

Wychowawcy i pozostali nauczyciele uświadamiają uczniom, przy każdej nadarzającej się okazji, jak ważne jest wartościowe spędzanie wolnego czasu, m.in. poprzez różnorodną aktywność fizyczną.

Autorka: Iwona Mermer, koordynatorka ZTU

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015

Odpowiedzialny Kierowca 2015

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Premiera kanału Profilaktyka.tv
  Informujemy, że jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy tematyczny kanał streamingowy dotyczący profilaktyki. Pod adresem www.profilaktyka.tv będziemy udostępniać materiały multimedialne, których…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród ZTU zakończona
  Informujemy, że zakończyliśmy wysyłkę wszystkich nagród przyznanych w tegorocznych konkursach Zachowaj Trzeźwy Umysł. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac – ZTU…

  Czytaj dalej

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2022 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „Nie czas na nudę!”. Jako element dodatkowy kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami multimedialnymi Profilaktyka.tv. Samorządy korzystające z kampanii ZTU mają możliwość dokupienia dostępu do platformy z 50% zniżką. W 2022 powróciliśmy również z konkursem zespołowym dla klas i świetlic szkolnych.

Oferta ZTU 2022


Konkursy


 

Profilaktyka.tv


 

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: