Dzięki ZTU poznaliśmy sportowych mistrzów!
Sanok, woj. podkarpackie

Dzięki ZTU poznaliśmy sportowych mistrzów!
Sanok, woj. podkarpackie

Dzięki ZTU poznaliśmy sportowych mistrzów! Tężyznę fizyczną oraz aktywny tryb życia w Gimnazjum nr 4 w Sanoku pomagali propagować znani reprezentanci środowiska sportowego. Uczestnicząc w kampanii ZTU, gimnazjaliści spotkali się z sanockimi hokeistami, Mistrzami Polski 2014 r.

– Przeprowadziliśmy też nietypową lekcję wychowania fizycznego z zaproszonym zawodnikiem mieszanych sztuk walki – relacjonuje koordynatorka Iwona Mermer.

Istotnym elementem kampanii ZTU w Gimnazjum nr 4 w Sanoku okazały się spotkania z przedstawicielami środowiska sportowego pochodzącymi zarówno z Sanoka, jak i z innych miast Polski. Osoby zaproszone na wywiady, treningi z młodzieżą w znacznym stopniu zostały wybrane przez samych uczniów a dyscypliny którymi zawodowo zajmują się zaproszeni goście były różnorodne.

Przy Gimnazjum nr 4 w Sanoku działa świetlica socjoterapeutyczna prowadzona przez p. Helenę Garbaczewską orz p. Barbarę Janus. Znając zainteresowania uczestników zajęć na świetlicy oraz w ramach kształtowania postaw prospołecznych i prozdrowotnych wraz z wewnątrzszkolnym koordynatorem kampanii p. Iwoną Mermer zorganizowano wywiad z sanockimi hokeistami, Mistrzami Polski 2014r.: Maciejem Mermerem, Robertem Kosteckim i Markiem Strzyżowskim.

Początkowo młodzież była nieco onieśmielona, ale zawodnicy szybko rozluźnili atmosferę. Gimnazjaliści pytali między innymi o czynniki, które kierowały zawodnikami przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu kariery hokejowej, największe sukcesy w karierze, trud włożony w treningi oraz o wspomnienia ze szkolnych lat. Goście z poczuciem humoru i szczerze odpowiadali na zadane pytania. Okazało się, że hokej nie jest jedyną dyscypliną sportową, którą się pasjonują, wymieniono też bilard czy MotoCross. Opowiadali też o swoich pasjach np. fotografii. Spotkanie zostało uwiecznione wspólnymi zdjęciami.

Na koniec hokeiści mile zaskoczyli młodzież, rozdając nie tylko autografy ale również kalendarze ze zdjęciem całej drużyny Mistrza Polski wraz z autografami.

Ponieważ spotkanie okazało się bardzo ciekawe i emocjonujące, powtórnie zaproszono hokeistów w nieco zmienionym składzie personalnym – dodatkowo przybył Mateusz Wilusz tym razem na godziny wychowawcze do wybranych klas.

Nietypową lekcję wychowania fizycznego dla uczniów Gimnazjum nr 4 zorganizowali nauczyciele Iwona Mermer i Adam Słoniewski. Zaproszono na spotkanie z młodzieżą zawodnika mieszanych sztuk walki, aktualnie związanego z federacją KSW pana Artura „Kornik’” Sowińskiego. Program spotkania obfitował w różnorodne atrakcje. Uczniowie przygotowali dla zawodnika krótki pokaz akrobatyczny oraz elementy treningowe z różnych sztuk walki. Następnie odbył się wywiad z zawodnikiem. Padały dociekliwie pytania o początki kariery sportowej, częstotliwość i intensywność treningów, zalety uprawiania sportów walki, ulubionego zawodnika. Gimnazjalistów intrygował również wątek wykorzystywania umiejętności w życiu codziennym zawodnika. Nie zabrakło pytań o czasy szkolne, np.: ulubiony przedmiot. Kolejnym etapem było wręczenie przez zawodnika nagród laureatom różnorodnych konkursów organizowanych w ramach kampanii ZTU.

Najciekawszym i najbardziej oczekiwanym przez młodzież elementem spotkania okazał się wspólny trening przeprowadzony przez samego zawodnika. Różnorodne ćwiczenia, pozornie łatwo wyglądające, wymagały wiele wysiłku. Zajęcia ruchowe pod okiem tak sympatycznego i cierpliwego sportowca to jednak duża przyjemność. Młodzież miała okazję przejść krótki cykl treningowy.

Na zakończenie pan Artur Sowiński cierpliwie rozdawał autografy i pozował do wspólnych zdjęć. Całe spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze i na długo zostanie w pamięci uczestników.

Dzień Sportu zorganizowany w naszym gimnazjum przez nauczycieli wychowania fizycznego był świętem tych wszystkich, którzy w różnych dyscyplinach sportowych osiągnęli sukcesy. Podczas całodniowej imprezy sportowej podsumowano wyniki zawodów, w których wzięli udział nasi gimnazjaliści, a tym najbardziej zasłużonym wręczono pamiątkowe dyplomy. Ogłoszono wyniki głosowania i wręczono puchar dla Sportowca Roku. Nie zabrakło również pokazu szkolnych talentów z zakresu sprawności fizycznej.

Nie zabrakło zawodów międzyklasowych w różnych dyscyplinach sportowych. Największą atrakcją okazał się mecz koszykówki pomiędzy drużyną przedstawicieli uczniów i nauczycieli. Całej imprezie przyświecały cele: fair play na boisku i w życiu oraz dbałość o dobrą kondycję fizyczną.

Autorka: Iwona Mermer, koordynatorka ZTU

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2015

Odpowiedzialny Kierowca 2015

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

  • Konkursy ZTU 2023 – lista laureatów
    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z listą laureatów 2 konkursów profilaktyczno-edukacyjnych, zorganizowanych w ramach tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Poniżej znajdą Państwo … Czytaj więcej.
  • Społeczna Diagnoza Uczniów – harmonogram
    Informujemy, że 1 października 2023 rozpocznie się kolejna ewaluacja badania Społeczna Diagnoza Uczniów, realizowana w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Badanie … Czytaj więcej.
  • Materiały profilaktyczne na wakacje
    Podobnie jak w zeszłym roku, przygotowaliśmy zestaw materiałów profilaktyczno-edukacyjnych dla uczniów, poruszający temat bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji.

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: