Ta kampania przynosi efekty!
Siemianowice Śląskie woj. śląskie

Ta kampania przynosi efekty!
Siemianowice Śląskie woj. śląskie

Ta kampania przynosi efekty! W Szkole Podstawowej nr 3 im. T. Kościuszki w Siemianowicach Śląskich dzieci niezwykle chętnie pracują na kampanijnych materiałach ZTU, które pobudzają ich wyobraźnię i zachęcają do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami – uważa Monika Hołubowicz, koordynatorka kampanii. Z pewnością będziemy w dalszym ciągu kontynuować założenia kampanii, gdyż obserwujemy pozytywny skutek jaki wywiera na naszych uczniach – zaznacza.

– Tegoroczna tematyka kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł uświadomiła uczniom, jak ważny i cenny jest czas spędzony w rodzinnym gronie, jak istotne jest rozwijanie własnych pasji i zainteresowań, jak bezcelowym jest szukanie zadowolenia i akceptacji w używkach i dopalaczach – dodaje.

Rodzice mogą zaopatrzyć się w najnowszą i niezbędną wiedzę dotyczącą używek oraz konsekwencji ryzykownych zachowań przyszłych matek. Z pewnością będziemy w dalszym ciągu kontynuować założenia kampanii, gdyż obserwujemy pozytywny skutek jaki wywiera na naszych uczniach.

W roku szkolnym 2013/2014 kampanią Zachowaj Trzeźwy Umysł zostali objęci uczniowie klas I-VI, którzy podczas lekcji wychowawczych, spotkań z psychologiem i pedagogiem oraz w trakcie zajęć świetlicowych mieli możliwość zapoznania się z celami i założeniami akcji.

W ciągu ostatnich miesięcy został przeprowadzony cykl zajęć, bazujących na kampanijnych materiałach, a ich tematy to: „Bez tajemnic” oraz „Mistrzowie obok nas”.

Dodatkowo przeprowadzono zajęcia przygotowujące uczniów do udziału w quizie „Hop na narty”, a wychowawcy: kl. I B, p. Grażyna Bartel; kl. IVB, p. Alicja Stysz-Adamska; kl. VI B, p. Anna Bućkowska, przeprowadzili pogadankę inspirowaną konkursem „Mój czas”, na temat wolnego czasu spędzanego w rodzinnym gronie.

Uczniowie opowiadali co robią popołudniami, wieczorami, a przede wszystkim w weekendy ze swoimi rodzicami, dziadkami czy innymi członkami rodziny. Następnie wykonali prace plastyczne związane z tym tematem.

Stworzone przez nich prace oraz wytwory uczniów z innych klas zostały przesłane na konkurs „Mój czas” na adres organizatora.

Nie brakowało również chętnych do udziału w quizie „Hop na narty” – wypełnione i zebrane fiszki, także zostały wysłane na adres biura kampanii.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia „Bez tajemnic” dotyczące przyjaźni szczególnie pomiędzy dziećmi, a rodzicami. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a kolorowe materiały dostarczone przez biuro ZTU zachęcały ich do pracy.

Organizacja zajęć „Mistrzowie obok nas” dotyczących zdrowego trybu życia wolnego od używek i uzależnień zainteresowała zarówno dzieci starsze, jak i młodsze. Duże wrażenie wywarły na nich wypowiedzi dzieci zawarte w kampanijnych materiałach.

Już tradycyjnie, wychowawcy świetlicy, zorganizowali „Ukryte Kalendarium”, w którym co miesiąc uczniowie odkrywali najistotniejsze terminy kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014.

Przedstawienie z okazji Dnia Zdrowia, uzmysłowiło dzieciom jak istotna jest prawidłowa i zbilansowana dieta oraz że nie należy ulegać pokusom i namowom innych do nieodpowiedzialnych zachowań. Został zorganizowany również konkurs prozdrowotny, w którym to uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.

Coroczny Dzień Sportu to wydarzenie, podczas którego promujemy aktywność fizyczną oraz zasady gry fair play. W tym roku został połączony
z zajęciami fitness, grami i zabawami na świeżym powietrzu oraz rozgrywkami siatkarskimi.

Przywiązujemy w naszej szkole ogromną wagę do sportu, ponieważ dzięki niemu, uczniowie potrafią zorganizować sobie czas wolny oraz uczą się dbania o własne zdrowie. W tym roku dużo działo się w tym temacie: uczestniczymy w programie „WF z klasą” oraz jako jedyna szkoła w mieście otrzymaliśmy Certfikat „Szkoły w ruchu”.

Tematyka tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł była realizowana również w trakcie zajęć terapeutycznych oraz innych działań podejmowanych przez pedagoga i psychologa szkolnego. Organizowano zajęcia profilaktyczne, uświadamiające, wspierające w rozwiązywaniu problemów
i radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Podczas Festynu Szkolnego zorganizowano stoisko kampanii, które zapraszało dzieci do udziału w planszowej grze profilaktycznej. Rodzice natomiast mogli zapoznać się z bardzo ważnymi treściami poprzez zaopatrzenie się w rozdawane ulotki. Stoisko cieszyło się dużą popularnością.

Autor: Monika Hołubowicz, koordynator kampanii w SP3

Ruszam na wakacje 2014

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

 • Galeria nagrodzonych prac – ZTU 2021 – nagrody główne
  Poniżej prezentujemy prace, które zostały nagrodzone w konkursie plastyczno-literackim Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie. W konkursie przyznaliśmy 16 równorzędnych nagród głównych. Przeczytaj…

  Czytaj dalej

 • Wysyłka nagród konkursowych
  Informujemy, że od 18 października rozpoczynamy wysyłkę nagród, które przyznaliśmy w naszych kampanijnych konkursach. Przeczytaj także Galeria nagrodzonych prac –…

  Czytaj dalej

 • Diagnoza ZTU – komunikat filmowy
  1 września 2021 w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł, rozpoczęła się ewaluacja badania internetowego Ogólnopolska Diagnoza Społeczna Uczniów 2020. Jest…

  Czytaj dalej

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

W 2021 kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł towarzyszy hasło „W poszukiwaniu szczęścia”. W ramach kampanii uruchomiliśmy platformę z materiałami on-line oraz platformę ankietową.

Oferta ZTU 2021


Diagnoza


Materiały on-line


Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2021


Regulaminy


Lista laureatów


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: