W ramach kampanii „ZTU przeprowadzono w Zespole Szkół w Świątnikach Górnych – Gimnazjum im. Biblioteki Polskiej w Paryżu wiele imprez i zawodów, w trakcie których młodzież mogła wykazać się swoją sprawnością fizyczną i dowiedzieć się co robić, aby bronić się przed uzależnieniami.
Kadra nauczycielska starała się informować o zagrożeniach, jakie niesie za sobą alkohol, narkotyki i przemoc. Zaproponowano uczniom wiele rozwiązań, które wzbudzają w nich wiarę we własne siły i pokazują, jak można spędzać czas.
Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili turnieje: piłki siatkowej, piłki nożnej, tenisa stołowego i unihokeja, zorganizowali dla dzieci biegi przełajowe. Uczniowie klas pierwszych rywalizowali między sobą w Turnieju Promocji Zdrowia. Najlepsi – już jako uczniowie klas drugich – zmierzyli się w wielkim finale, jaki odbył się po wakacjach. Oni także prowadzili zajęcia dla obecnych klas pierwszych, przekazując informacje o szkodliwości nałogów i pomagając w organizacji specjalnych zajęć sportowo – rekreacyjnych.
W trakcie lekcji wychowania fizycznego zorganizowano dla uczniów klas pierwszych zabawy i wyścigi, których uwieńczeniem była sztafeta z udziałem reprezentacji klasowych.
Dużo emocji wzbudzała rywalizacja uczniów, którzy wykonywali próby wydolnościowe i sprawności ogólnej. Najlepsi z nich – startujący na ergometrze – będą reprezentować szkołę w wioślarskich zawodach pokazowych na ergometrach, które zaplanowano na grudzień, jako jedną z form kontynuacji zadań wynikających z realizacji projektu „Zachowaj Trzeźwy Umysł. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolne pokazy Małych Form Tanecznych, w których udział wzięły reprezentacje wszystkich klas.
Przy współpracy z pedagogiem szkolnym przeprowadzono zajęcia warsztatowe, na których dzieci próbowały podejmować różne działania z użyciem alkogogli, wykonywały plakaty o treści promującej zdrowy styl życia bez używek.
Młodzież bardzo chętnie brała czynny udział w przygotowaniach i startowała we wspomnianych imprezach. Najlepsi otrzymali symboliczne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Najważniejsze jest jednak to, że dzieci zdobyły wiedzę na temat używek i potrafią odmówić w sytuacji kontaktu z pijącymi.
Akcja odbywała się przy współudziale i pomocy Zofii Popczyńskiej-Konon, z komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Koordynatorką szkolnej akcji „ZTU była Joanna Domagała.