W ramach kampanii odbyły się dwa obozy terapeutyczne poza siedzibą gminy. Najpierw wyjechały dzieci z klas czwartych z Kolska i Konotopu. Zwiedziły Biskupin, Żnin i Lednogórę. Przez dwa dni, 11 i 12 maja poznawały dotąd nieznany kawałek ojczyzny. W ramach zajęć dzieci rozdawały ulotki, rozmawiały o sposobie ciekawego wykorzystania wolnego czasu. Wszystkie zajęcia prowadziła pedagog – Alina Skrzypczak. Uczniowie byli zachwyceni samym wyjazdem, a zajęcia były tak ciekawe, że czas upływał w przemiłej atmosferze.
Od 18 do 21 maja gimnazjaliści zadania programowe konkursu realizowali nad morzem – w Darłowie, Darłówku i Ustce. Zajęcia także prowadziła pedagog. Zajęciom towarzyszyły hasła: „TRZEŹWY UMYSŁ MOJĄ TARCZĄ oraz „MOJA PASJA – MOJA TARCZA. Uczniowie bardzo trafnie potrafili odnieść się do tematu. Dla nich trzeźwy umysł to nie tylko abstynencja alkoholowa. Problem omawiany był szerszym aspekcie. Uczniowie potrafili z pasją mówić o swoich pasjach.
Przed wyjazdami wszyscy uczniowie zaangażowani w kampanię odwiedzili sklepy na terenie gminy, w których sprzedaje się alkohol. W sposób bardzo delikatny, a zarazem stanowczy przypominali sprzedawcom o ich obowiązkach wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Pozostawili po sobie ślad w postaci plakatów i ulotek. Tak samo postąpili będąc nad morzem. W sklepach przedstawiali się skąd są. Kolsko na długo pozostanie w pamięci tych, których odwiedziliśmy. Były bowiem słowa uznania dla czynów młodzieży, były życzenia samych sukcesów w życiu wolnym od jakichkolwiek uzależnień.
W czasie pobytu nad morzem uczniowie uczyli się pożytecznie spędzać wolny czas. W niektórych wyzwoliły się długo drzemiące pasje. Były gry w piłkę (nożną, koszykową itp. ), były rozmowy na poziomie wprost prawniczym, było liryczne podziwianie morza oraz szaleństwa na basenie. Największą jednak niespodzianką było spotkanie z kadrą Polski w plażowej piłce nożnej i trening prowadzony przez profesjonalistę w tej dziedzinie. Uczniowie mieli okazję obserwować sparing reprezentacji, tuż przed jej wyjazdem na mistrzostwa Europy w Rzymie.
Zajęcia były bardzo ciekawe i absorbujące. Dla każdego znalazło się coś miłego. Wszyscy uczestnicy kampanii otrzymali pamiątki w postaci drobiazgów. W tym miejscu należy podkreślić, że na realizację tych wszystkich zadań związanych z kampanią wyasygnowane zostały gminne pieniądze. Przy pełnej aprobacie radnych, Wójt Gminy – Henryk Matysik jako przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zaakceptował wydatki i śledził wszelkie wydarzenia związane z realizacją programu. Nie wszystko byłoby tak wspaniałe, gdyby nie zaangażowanie w tę akcję dyrektorów placówek oświatowych oraz nauczycieli i rodziców.
Przygotowała Krystyna Neumann, pełnomocnik wójta ds. przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.
Pedagog szkolny – Alina Skrzypczak poinformowała: – Wraz z Sekcją Ruchu Drogowego przy Powiatowej Komendzie Policji w Nowej Soli zorganizowaliśmy patrol policyjno-młodzieżowy, podczas którego zatrzymywanym kierowcom młodzież rozdawała ulotki ZTU, uświadamiając zagrożenia płynące z kierowania samochodem pod wpływem alkoholu. Natomiast policjanci dokonywali kontroli pojazdów. Samorząd Szkolny przeprowadził sondaż wśród rodziców uczniów naszej szkoły, który miał na celu wyłonienie Odpowiedzialnego Sprzedawcy. Niestety, żaden sprzedawca nie otrzymał zdecydowanego poparcia, w związku z tym nie przyznaliśmy nikomu takiego tytułu. Wciąż, w niemalże wszystkich sklepach na terenie gminy możliwe jest zakupywanie alkoholu i papierosów przez młodzież osobiście lub za pośrednictwem innych osób. Atrakcją był wyjazd uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej do Parku Krasnala, gdzie dzieci poznały, czym jest bezpieczna i ciekawa zabawa, a także uświadomiły sobie, że całkiem niedaleko domu można przeżyć ciekawą przygodę w bardzo atrakcyjnym miejscu.