Apel „Zachowaj Trzeźwy Umysł podsumował trwające w Bystrym cały rok szkolny zajęcia profilaktyczne. W ramach zajęć mówiło się m.in. o HIV i AIDS w kontekście alkoholu i innych używek oraz o skutkach palenia papierosów. – Dzięki pani pedagog oraz nauczycielom szkoła z Bystrego zawsze aktywnie uczestniczy w kampanii – podkreśliła Halina Sałata, pełnomocnik wójta ds. problematyki antyalkoholowej. – Wystartowała w niej już po raz 4.
Szkolny apel stał się także okazją do podziękowania reprezentacji dziewcząt za doskonałe, 3. miejsce w zorganizowanych wokół giżyckiego jeziora Popówka Mała Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych uczniów gimnazjów. Dyrektor Mariola Ostrowska nie szczędziła też słów uznania chłopcom, którym do podium zabrakło zaledwie trzech metrów
– Pokazujemy, jak ciekawie można spędzić czas nie sięgając na przykład po alkohol, a uczniowie sami wyciągają wnioski – zaznacza pedagog Alina Ożańska. – Jeśli widzimy, że któraś z osób jest w grupie podwyższonego ryzyka prosimy rodziców o udanie się z nią do specjalisty.
Siedmioro uczniów z Publicznego Gimnazjum w Bystrym zostało laureatami „ZTU. W pierwszym etapie akcji młodzież wzięła udział w konkursach indywidualnych przygotowując w czasie lekcji i zajęć dodatkowych plakaty na temat „Moja pasja – moja tarcza, „Formuła na trzeźwość i „Szukamy młodych mistrzów. Spośród 30 osób, które przystąpiły do rywalizacji nagrodzono: Mateusza Pisarka, Annę Sulimę, Karolinę Buczko, Natalię Dobucką, Dianę Kluczkowską, Dorotę Dem oraz Mateusza Langowskiego. W trakcie uroczystego apelu otrzymali oni upominki m.in. edukacyjne gry komputerowe, placówka natomiast – sztalugi i materiały plastyczne.
– Nie liczyliśmy na sukces – przyznali nam uradowani Mateusz Langowski i Mateusz Pisarek z kl. III A. Jeden z nich namalował piłkarza przy piłce, drugi samochód rajdowy z kierowcą. Stwierdzili zgodnie, że w Polsce pijani zmotoryzowani to prawdziwa plaga, o czym świadczą chociażby zatrważające liczby spowodowanych przez nich wypadków, w których ginie mnóstwo osób, a wielu zostaje kalekami na całe życie. Chłopcy obiecali, że w takim stanie nigdy nie wsiądą za kółko.
Dużo ciepłych słów na temat uczestniczącej w kampanii młodzieży przekazała koordynatorka szkolnego programu profilaktyki Anna Pażyszek mówiąc, że jej podopieczni mają wspaniałe pomysły, trzeba ich tylko zachęcić do pracy odpowiednio ukierunkowując. – W tym roku używali przede wszystkim pasteli oraz wyklejanek i wydzieranek – podkreśliła. – Motywują ich również dodatkowe punkty z zachowania.
Wiadomość pochodzi ze strony Urzędu Gminy Giżycko www.ugg.pl