Szkoła Trzeźwych Kierowców
Nowy Targ, woj. małopolskie

Szkoła Trzeźwych Kierowców
Nowy Targ, woj. małopolskie

21 kwietnia w sali obrad Urzędu Miasta odbyła się kolejna edycja Szkoły Trzeźwych Kierowców, akcji adresowanej do kursantów prawa jazdy i mającej przeciwdziałać przypadkom jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Nowością w programie były ćwiczenia dla kursantów prawa jazdy w alkogoglach. Informację o tym wydarzeniu nadesłał Marcin Jagła, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji Urzędu Miasta w Nowym Targu.

Część szkolenia dotyczącą zagadnień związanych z nadużywaniem alkoholu omówił terapeuta Tadeusz Waradzyn, cyklem prawnym zajął się Dariusz Bańka, aspirant Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Wykład był ilustrowany fotografiami z wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców na terenie powiatu nowotarskiego. Ta forma terapii wstrząsowej wywarła na uczestnikach szkolenia największe wrażenie.

Kolejną częścią spotkania były warsztaty dotyczące korzystania z licznika trzeźwości, na podstawie którego można w przybliżeniu określić zawartość alkoholu we krwi oraz śledzić czas pozostawania pod jego wpływem. Zarówno liczniki trzeźwości, jak i broszura „Alkohol i kierowca” zostały przekazane uczestnikom szkolenia. Dużo emocji wzbudziły ćwiczenia w alkogoglach. Grupa osób mogła zobaczyć, jak ćwiczący przekonany, że idzie po linii prostej, zbacza z kursu.

Szkoła Trzeźwych Kierowców działa od 2005 r. Szkolenia odbywają się raz na kwartał i są adresowane do szkół nauki jazdy z terenu Nowego Targu. Organizatorami szkoły są: burmistrz Nowego Targu, Rada Programowa „Bezpieczne Miasto”, Komenda Powiatowa Policji, Miejska Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W 2007 roku Szkoła Trzeźwych Kierowców zdobyła 3. miejsce w kategorii inicjatyw lokalnych konkursu „Orlen. Bezpieczne drogi”. Szkoła została uhonorowana „Złotą tarczą bezpieczeństwa” oraz nagrodą pieniężną w wysokości 20 000 zł.

 

Dodaj komentarz

Co się dzieje w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł?

Każdego roku kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł to dziesiątki lokalnych wydarzeń, przedsięwzięć, konkursów i atrakcji. Zapraszamy do lektury relacji z miast, gmin i szkół zaangażowanych w ZTU.

Co roku w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł organizujemy konkursy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Konkursy ZTU 2023


Regulaminy 2023


Lista laureatów ZTU 2022


Archiwalne wpisy, aktualności i relacje. Rzuć okiem na długą historię kampanii, przeczytaj treści sprzed kilku lat, znajdź archiwalną wiadomość, której potrzebujesz!

Archiwum stron: